Pączki, pączuszki - tłusty czwartek to mnóstwo energii do treningu

Jeden nieduży pączek z lukrem waży 70 gramów i ma 290 kilokalorii. Trochę białka, sporo tłuszczu ale i mnóstwo węglowodanów. Żeby spalić jedną sztukę trzeba biec przez 30 minut albo spacerować przez godzinę.

Pączki są kaloryczne i nie mają zbyt wielu wartości odżywczych. Zapewnią nam sporą dawkę energii do treningu, bo są bogate w węglowodany . Pączek, smażony w głębokim tłuszczu, najczęściej smalcu ma znikome ilości witamin, ale znajdziemy w nim trochę minerałów: wapń (17 mg), żelazo (1,2 mg), magnez (14 mg), fosfor (59,5 mg), potas (55 mg), sód (205 mg). Zawiera głównie nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Kaloryczność pączków zależy również od nadzienia i polewy - mniej kalorii będzie miał pączek posypany lekko cukrem pudrem niż oblany lukrem. Nadzienie z dżemu będzie mniej kaloryczne niż krem advokatowy.

Co jeszcze jemy w tłusty czwartek?

Faworki - jedna średnia sztuka waży 17 gramów i ma aż 87 kilokalorii! W 100 gramach faworków posypanych cukrem pudrem drzemie aż 511 kcal! 8,8 grama to białko, 31,6 g to tłuszcz,l a 49,5 g to węglowodany. Mini pączki - jeden waży 10 g, ma 41 kcal. W 100 g ma 412 kcal, 3,1 g białka, 18,3 g tłuszczu i 59,5 g węglowodanów. Nie zawierają nadzienia.

Fot. Shutterstock

Tłusty czwartek

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła ". Wedle polskiej tradycji, to dzień, w którym dozwolone jest objadanie się. Święto wśród smakołyków obchodzą tego dnia pączki i faworki. Podobno dawniej objadano się pączkami w trochę odmiennej wersji od współczesnej - na słono! Pączki nadziewane były słoniną, boczkiem i mięsem. Zapijano je niemałą ilością wódki . Istnieje nawet przesąd, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, nie będzie mu się wiodło.

Faworki (chrust)Faworki (chrust) Fot. MARCIN URBAN

Chociaż nie ma co przesadzać z liczbą zjedzonych pączków, to my biegacze, możemy sobie pozwolić od czasu do czasu na taki smakołyk. Wykorzystajmy tę energię na dobry, wieczorny trening !

Dołącz do nas na Facebooku.