Chrobotanie w kolanie. Fizjoterapeuta radzi.

Od jakiegoś czasu boli mnie kolano i mocno chrobocze - pisze Wioletta. To może oznaczać uszkodzenie chrząstki lub nieprawidłową pracę stawu rzepkowo-udowego - odpowiada Ewa Witek-Piotrowska.

Wioletta: Proszę o radę. Najpierw kilka słów wyjaśnienia. Mam 42 lata i od dwóch tygodni biegam z koleżanką po parku albo na bieżni wokół boiska szkolnego. Kiedyś jako młoda dziewczyna biegałam dużo i bardzo to lubiłam. Teraz postanowiłam do tego wrócić, ale nie wiem, czy mogę, ponieważ od jakiegoś czasu boli mnie kolano, raczej od środka i mocno chrobocze. Byłam u ortopedy, zrobiłam zdjęcie RTG. Okazało się, że mam mało mazi. Łykałam Syno Tabs. Trochę pomogło. Czy ta dolegliwość jest przeciwwskazaniem do biegania?

Ewa Witek-Piotrowska*: Glukozamina w Pani przypadku raczej nie pomoże. Chrobotanie może oznaczać uszkodzenie chrząstki, albo nieprawidłową pracę stawu rzepkowo-udowego. Lekarz powinien dokładnie zbadać kolano klinicznie - sprawdzić biomechanikę stawu i ewentualnie zlecić rezonans magnetyczny, na którym byłoby widać uszkodzenie chrząstki. Jeśli to tylko nieprawidłowa praca rzepki, to będzie potrzebowała Pani specjalistycznej rehabilitacji, żeby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu chrząstki. Jeśli uszkodzenie chrząstki już jest, być może będzie Pani potrzebowała zabiegu naprawczego chrząstki

*Ewa Witek-Piotrowska - fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, magister biologii. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. A oprócz tego tańczy i uprawia sporty. Jest instruktorką tańca, świadomości ciała i tańca dla osób niepełnosprawnych, biega, jeździ na nartach i na rowerze. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh" www.ortoreh.pl

Chrobotanie w kolanie. Fizjoterapeuta radzi.

Od jakiegoś czasu boli mnie kolano i mocno chrobocze, pisze Wioletta. To może oznaczać uszkodzenie chrząstki lub nieprawidłową pracę stawu rzepkowo-udowego, odpowiada Ewa Witek-Piotrowska.

Wioletta:

Proszę o radę. Najpierw kilka słów wyjaśnienia. Mam 42 lata i od dwóch tygodni biegam z koleżanką po parku albo na bieżni wokół boiska szkolnego. Kiedyś jako młoda dziewczyna biegałam dużo i bardzo to lubiłam. Teraz postanowiłam do tego wrócić, ale nie wiem, czy mogę, ponieważ od jakiegoś czasu boli mnie kolano, raczej od środka i mocno chrobocze. Byłam u ortopedy, zrobiłam zdjęcie RTG. Okazało się, że mam mało mazi. Łykałam Syno Tabs. Trochę pomogło. Czy ta dolegliwość jest przeciwwskazaniem do biegania?

Ewa Witek-Piotrowska:

Glukozamina w Pani przypadku raczej nie pomoże. Chrobotanie może oznaczać uszkodzenie chrząstki, albo nieprawidłową pracę stawu rzepkowo-udowego. Lekarz powinien dokładnie zbadać kolano klinicznie - sprawdzić biomechanikę stawu i ewentualnie zlecić rezonans magnetyczny, na którym byłoby widać uszkodzenie chrząstki. Jeśli to tylko nieprawidłowa praca rzepki, to będzie potrzebowała Pani specjalistycznej rehabilitacji, żeby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu chrząstki. Jeśli uszkodzenie chrząstki już jest, być może będzie Pani potrzebowała zabiegu naprawczego chrząstki

* Ewa Witek-Piotrowska - fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, magister biologii. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. A oprócz tego tańczy i uprawia sporty. Jest instruktorką tańca, świadomości ciała i tańca dla osób niepełnosprawnych, biega, jeździ na nartach i na rowerze.

Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh" www.klinikarehabilitacji.pl