Przeciążony staw skokowy. Fizjoterapeuta radzi.

Ból w okolicach stawu skokowego pojawia się w trakcie biegania - pisze Monika. Jednym z powodów może być przeciążenie - odpowiada dr Urszula Zdanowicz.

Monika: od dwóch miesięcy chodzę na siłownię (4-5 razy w tygodniu). Wykonuję trening siłowy na zmianę z cardio. Ostatnio podczas biegu boli mnie staw skokowy, mam takie dziwne uczucie, jakby sztywność - jest ona większa przy biegu ok. 8,5 km/h. To dziwne uczucie pojawia się i przed i po rozgrzewce z przodu stawu. Czuję jakby więzadła miały się przerwać. Czym to może być spowodowane i co zrobić żeby to ustąpiło?

Dr Urszula Zdanowicz*: Czy miała Pani kiedykolwiek uraz tego stawu? Jeśli nie, to Pani problemy mogą wynikać z przeciążenia.

Takie przeciążenie może być wynikiem np. nieoptymalnego przygotowania do treningów lub złej techniki biegu. Po wykluczeniu uszkodzeń strukturalnych (czyli po zbadaniu Pani przez lekarza i wykonaniu podstawowych badań obrazowych) prawdopodobnie konieczne byłoby wykonanie badań biomechanicznych w celu oceny na czym polega problem i korekty.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Dołącz do nas na Facebooku