Skręcenie stawu skokowego. Ortopeda radzi.

Uraz kostki, który powinien być już tylko bolesną przeszłością ciągle daje o sobie znać. O możliwych przyczynach tego stanu opowiada dr Urszula Zdanowicz.

Mam 18 lat i rzucam oszczepem. Ponad pół roku temu naderwałam więzadło skokowe. Po miesięcznej przerwie i dwutygodniowej rehabilitacji wróciłam do sportu. Teraz naprawdę nie mogę przerwać treningów, a ból kostki wraca, zwłaszcza podczas biegu. Mam buty asics gel, biegam około 10-15 minut na rozgrzewce, ciągle w opasce. Co jeszcze mogę zrobić?

Dr Urszula Zdanowicz*: Zanim zaczniemy się zastanawiać co jeszcze można zrobić, należałoby postawić rozpoznanie. Pisze Pani, że miała naderwane ''więzadło skokowe'' - które więzadło? Strzałkowo-skokowe przednie? Strzałkowo-skokowe tylne? Strzałkowo-piętowe? Jak bardzo było uszkodzone to więzadło? Generalnie więzadła w obrębie stawu skokowego goją się dość dobrze bez dodatkowych interwencji chirurgicznych i zawodnicy wracają do pełnych treningów po 2-3 miesiącach - w zależności od rozległości uszkodzenia. W trakcie leczenia cały czas chodzą na rehabilitację a proces gojenia powinien być monitorowany kontrolnymi badaniami usg.

Jeśli u Pani po pól roku od urazu utrzymują się dolegliwości bólowe, to z całą pewnością powinno się to sprawdzić. Jaka jest przyczyna tego bólu? Może więzadło nie wygoiło się prawidłowo? Może są jeszcze inne, dodatkowe patologie przeoczone przy pierwszym badaniu? Może utrzymuje się wysięk, obrzęk błony maziowej w stawie skokowym? Najpierw trzeba odpowiedzieć na te pytania, a dopiero potem zastanowić się jak Panią wyleczyć.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.