Kolana "załatwione" w półmaratonie

Start w półmaratonie skończył się dla naszego Czytelnika bólem w okolicy kolan. Co to mogą być za kontuzje tłumaczy dr Urszula Zdanowicz.

Jaro: Biegam od września 2010 roku, ostatnio po starcie w Półmaratonie Warszawskim nabawiłem się kontuzji. Pod prawym kolanem z lewej strony mam lekką opuchliznę i odczuwam spory ból (zapalenie gęsiej stopki?). Natomiast w lewej nodze od zewnątrz pod kolanem pojawił się jakiś guz - wychodzi jak zginam nogę w kolanie (zapalenie przyczepu mięśnia dwugłowego?). Ból jest pod kolanem - ścięgno i duży ból łydki (wzdłuż łydki jakimś wąskim twardym kanałem). Proszę o pomoc ponieważ żele nie pomogły, a dostać się do ortopedy... szkoda słów.

Dr Urszula Zdanowicz*: Obawiam się, że niestety wizyty u ortopedy Pan nie uniknie. Ból i obrzęk pod prawym kolanem po stronie przyśrodkowej (wewnętrznej) faktycznie może być związany z problemami tzw. "gęsiej stopki" ("gęsia stopka" - to miejsce przyczepu min ścięgna mięśnia smukłego i półścięgnistego do kości). Najczęściej wynika to z przeciążenia, nieprawidłowej techniki biegu, nieoptymalnego przygotowania. Przyczyn bólu w tej okolicy może być jednak więcej: np. uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, patologie kości itd. Po zbadaniu Pana lekarz powinien być w stanie postawić już wstępne rozpoznanie i skierować Pana na ew. dalsze badania. Zawsze powinno się wykonać zdjęcia rtg, a dodatkowo badanie usg i/lub rezonans magnetyczny. Jeśli zaś chodzi o ból i ''guz'' w drugim kolanie, to także może to być problem przeciążeniowy dotyczący ścięgien, ale trzeba też wziąć pod uwagę uszkodzenie łąkotki bocznej, torbiel łąkotkową, inne patologie wewnątrzstawowe dające wysięk (widoczny jako pojawiający się guz), a nawet (ze względu na ten ciągnący się wzdłuż łydki ból) zakrzepica żylna. Od półmaratonu minęło już trochę czasu i jeśli ból wciąż się utrzymuje, koniecznie proszę zgłosić się do lekarza.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Agora SA