Dyskopatia. Ortopeda radzi.

Dyskopatia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to prawdopodobna przyczyna bólu pleców u Łukasza, który martwi się, że przez to schorzenie nie będzie mógł już biegać. Czy tak jest - tłumaczy ekspert dr Urszula Zdanowicz.

Łukasz: Od najmłodszych lat (teraz mam ich 30) jestem zapalonym sportowcem. Jakieś 6 lat temu nabawiłem się kontuzji, która przerwała na długi czas moją aktywność sportową i chyba właśnie wtedy zaczęły się moje problemy. "Złapałem" 20 kg nadwagi. Rok temu po ataku bólu pleców doszedłem do wniosku, że winne muszą być te nadprogramowe kilogramy. Zacząłem biegać - 20 kilogramów udało się zrzucić, ale niestety ból nadal nie ustępował. Poszedłem do lekarza zrobiłem badanie i oto wyniki:

"1. Skrzywienie w odcinku piersiowym kręgosłupa. Obrys trzonów kręgów piersiowych gładkie Struktura kostna prawidłowa wnioski: scoliosis col. vertebralis regionis thoracalis

2. Skrzywienie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa Obrys trzonów kręgów lędźwiowych gładkie Sktruktura kostna prawidłowa Krążek międzykręgowy na poziomie L5-S1 zwężony wnioski: scoliosis col. vertebralis regionis lumbalis discopathia L5-S1"

Chciałbym cały czas biegać, bo to dzięki temu ważę 20 kg mniej. Czy są jakieś ćwiczenia, które mogą mi pomóc, czy może to już koniec mojej krótkiej przygody z bieganiem?

Dr Urszula Zdanowicz*: Z opisów Pana badania (rozumiem, że Rtg?) wynika, że jest podejrzenie dyskopatii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa - być może to jest przyczyną dolegliwości w odcinku lędźwiowym (bez zbadania Pana trudno jest mi to jednoznacznie ocenić) . Wskazane by było wykonanie rezonansu magnetycznego żeby ocenić, czy gdzieś nie dochodzi do ucisku na nerwy. Wtedy niezbędna byłaby konsultacja neurochirurgiczna. Jeśli nie ma istotnego ucisku zazwyczaj wystarcza sama rehabilitacja, czasami jednak konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Obecnie są dostępne naprawdę mało inwazyjne metody - a po takich operacjach dalej można wrócić do biegania.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Dołącz do nas na Facebooku