Ból stawów biodrowych: to można wyleczyć. [STAW BIODROWY]

Koniec z bieganiem, problemy ze spacerowaniem - wszystko przez ból w okolicach stawów biodrowych. Czy to oznacza koniec z aktywnością fizyczną? - pyta Krzysztof. Odpowiada ekspert dr Urszula Zdanowicz.

Krzysztof: Mam 35 lat. Wzrost 187 cm, waga ok. 90 kg. Kilka lat temu zacząłem biegać. Pierwsze dwa sezony biegałem nieregularnie co kilka dni ok. godzinę. Kolejne trzy sezony biegałem już całkiem regularnie - od czerwca do końca października dwa-trzy razy w tygodniu po godzinie. Podczas treningów biegałem głównie po leśnych ścieżkach i nieutwardzonych drogach, starałem się unikać asfaltu, betonu, kostki itp. W lipcu 2009 roku zaczął mnie boleć staw biodrowy. Zaraz potem drugi. Robiłem przerwy w bieganiu. Przestawało boleć. Powrót do biegania oznaczał powrót bólu. Zacząłem przyjmować glukozaminę. Pomaga, ale gdy próbowałem biegać znów ból wracał. W lipcu 2010 zrobiłem zdjęcie biodra i poszedłem do ortopedy. Opowiedziałem, że moi rodzice mieli ''na starość'' problemy ze stawami i niepokoi mnie, że ja już teraz nie mogę biegać. Lekarz stwierdził, że na zdjęciu nie widać przyczyn bólu, widać tylko, że staw był poddany przeciążeniom (zrozumiałem, że niedużym). Ból najpewniej wynika z predyspozycji dziedzicznych. Mam brać dalej glukozaminę, ale wystarczy 1000 mg dziennie. Muszę zrezygnować z biegania. Pozostaje mi pływanie, ewentualnie jazda na rowerze. Obecnie unikam nawet dłuższych spacerów, czy zakupów bo ból wraca mimo brania leku (suplementu). Wydaje mi się, że dawka glukozaminy 1000 mg jest dla mnie za niska. Gdy zaczyna mocniej boleć zwiększam ją, gdy przestaje wracam do 1000.

Kilka tygodni temu czułem się bardzo dobrze i gdy skończył mi się lek zrobiłem sobie przerwę. Nie wziąłem go przez dwa dni. Trzeciego musiałem ''biec'' do apteki, bo bardzo rozbolały mnie biodra i kolana, wręcz odczuwałem ukłucia w trakcie chodzenia. Przestało boleć po około tygodniu brania glukozaminy.

Chciałbym się dowiedzieć, czy są może jeszcze jakieś badania, które mógłbym zrobić lub jakieś leki, które mogłyby mi pomóc. Czy też mam się pogodzić z tym, że nie będę już biegał i z moimi stawami będzie już tylko gorzej, jak stwierdził ortopeda u którego byłem. Czytałem, że ćwiczenia na orbitreku - rowerku eliptycznym, przypominają bieganie, ale nie obciążają stawów. Zastanawiam się nad zakupem, lecz mam wątpliwości, czy będę w stanie ćwiczyć - tzn. wiem, że eliminuje się wstrząsy związane z uderzeniem o podłoże, ale obawiam się, że godziny w postawie pionowej zbytnio obciążą stawy. Proszę również o opinię w sprawie zakupu orbitreku (nie mam dostępu do odpowiednio wyposażonej siłowni - czas i odległość - aby przetestować w dłuższym czasie na sobie. Tęsknie do biegania i rośnie mi powoli obwód w pasie.

Dr Urszula Zdanowicz*: Pana problem wymaga przede wszystkim postawienia diagnozy. Nadal nie wiadomo, co jest przyczyną bólu. A biorąc pod uwagę dodatkowo Pana młody wiek dolegliwości ma Pan znaczne. Aby w pełni ocenić staw biodrowy (stan chrząstki i obrąbka stawowego) należy wykonać badanie Arthro-MRI (rezonans magnetyczny z podaniem kontrastu, najlepiej pod kontrolą USG - do wnętrza stawu). Tylko w ten sposób będziemy wiedzieli jaki jest faktyczny problem w biodrze. Jeśli zaś faktycznie chrząstka jest poważnie uszkodzona - to można to przecież leczyć artroskopowo i ją naprawić. Sam fakt, że Pana rodzice ''na starość'' mieli problemy ze stawami, absolutnie nie musi świadczyć, ze jest Pan dziedzicznie obciążony - gdyby bowiem oni mieli jakieś choroby ogólnoustrojowe (np. z kręgu chorób reumatycznych), które doprowadzają do uszkodzenia stawów, to ich problemy prawdopodobnie zaczęły by się znacznie wcześniej niż ''na starość''. Sama glukozamina jest dobrym lekiem w chorobach zwyrodnieniowych, jednak mechanizm jej działania polega głównie na działaniu przeciwzapalnym - nie spowoduje ona, że uszkodzona chrząstka np. się zregeneruje. Jednocześnie nie miał Pan (jak pisałam już wcześniej) wykonanego żadnego badania pozwalającego na ocenę chrząstki, więc tak naprawdę nie wiemy, czy to jest przyczyną Pana dolegliwości. A to, że teraz pojawiły się dodatkowo bóle kolan może np. wynikać z ich nieprawidłowej pracy, gdyż mogą ulegać przeciążeniu ze względu na nieprawidłową pracę bioder. To jest łańcuch naczyń połączonych i na dłuższą metę choroba jednego stawu prędzej, czy później spowoduje nieprawidłowe przeciążenia w innym.

Proszę pójść do lekarza specjalizującego się w artroskopowym leczeniu stawu biodrowego, wykonać dodatkowe badania, wyleczyć się i wracać do biegania!

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Technika biegu również ma wpływ na staw biodrowy. Zobacz, jak biegać!

Zobacz wideo

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.