Czy złamanie zawsze oznacza gipsowanie? Ortopeda radzi.

Czy w przypadku złamania zmęczeniowego można uniknąć gipsu - pyta Muminek. Z problemem zmierzyła się ortopeda dr Urszula Zdanowicz.

Muminek: Mam złamanie przeciążeniowe w bliższej nasadzie paliczka bliższego palca II, w części podeszwowej. Chirurg włożył mi nogę w gips i to mi się nie podoba. Proszę o pomoc, co zrobić z tym fantem? Biegam dużo i już kilka dni bez biegania wyprowadza mnie z równowagi.

Dr Urszula Zdanowicz*: Trudno mi jednoznacznie odnieść się do Pana pytania nie widząc zdjęć Rtg. Ogólnie rzecz biorąc złamania zmęczeniowe goją się powoli i często wymagają dłuższego czasu na wygojenie (niż np. te po urazie) i/lub wspomożenia tego gojenia (np. czynniki wzrostu, fale ultradźwiękowe o niskim natężeniu, leki itd.), czy nawet leczenia operacyjnego (zależy od rodzaju złamania). Leczenie operacyjne z jednej strony jest pewną ingerencją w ludzkie ciało, z drugiej jednak w wielu przypadkach (jeszcze raz podkreślam, że bez zdjęć Rtg nie mogę jednoznacznie powiedzieć, czy ta opcja jest dla Pana właściwa) znacznie przyspiesza gojenie, więc można powiedzieć ''coś za coś''.

W większości złamań paliczka bliższego palca II gips nie jest konieczny i sam but o twardej podeszwie (tak żeby przodostopie=palce nie pracowało(y)) i/lub taping powinien wystarczyć. Choć bez zdjęć Rtg nie chciałabym jednoznacznie się w tej kwestii wypowiadać.

Oddzielnym zagadnieniem jest dlaczego doszło u Pana do złamania zmęczeniowego. Jedynie wykonanie specjalistycznych badań biomechanicznych i korekcja nieprawidłowych przeciążeń może Pana uchronić przed powrotem podobnych dolegliwości w przyszłości.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Agora SA