Ból w kolanie: zła diagnoza? Fizjoterapeuta radzi.

Przyparcie boczne rzepki - taką diagnozę postawiono Arturowi, który od dłuższego czasu boryka się z bólem w okolicach kolana. To może być jednak inne schorzenie - tłumaczy fizjoterapeutka, Ewa Witek-Piotrowska.

Artur: ból kolana, z którym od pewnego czasu mam problem występuje tylko i wyłącznie podczas biegania (pojawia się już po pięciu minutach biegania) Nie występuje np. podczas gry w squasha, czy badmintona.

Boli mnie zewnętrzna strona kolana. Tak naprawdę nie jestem w stanie dokładnie zlokalizować miejsce, gdzie ''siedzi'' ból. Po ok. 15 minutach biegania ból staje się nie do zniesienia i niestety kolano odmawia posłuszeństwa. Prze kolejny dzień lub dwa ból pojawia się przy każdym ruchu, a po około trzech dniach znika. Do czasu kiedy znowu nie wybiorę się pobiegać. Co ciekawe gram w badmintona przez dwie godziny i nie ma mowy o tej przypadłości.

Teoretycznie zdiagnozowano w moim przypadku wzmożone przyparcie boczne rzepki, odbywam aktualnie rehabilitację i jestem po 9 zabiegach kinezyterapii. Postanowiłem zrobić test kolana (jednostajny bieg) - niestety nie pomogło i kolano nadal bardzo boli podczas biegania.

Po jakim czasie powinienem spodziewać się efektów ćwiczeń i zacząć się martwić, że diagnoza (przyparcie boczne rzepki) jest nietrafiona?

Ewa Witek-Piotrowska * : Z Pańskiej opowieści wynika, że to raczej problem z pasmem biodrowo- piszczelowym. Należałoby Pana dokładnie zdiagnozować biomechanicznie - tzn. fizjoterapeuta powinien dokładnie obejrzeć i znaleźć właściwą przyczynę. Schorzenie jest całkowicie wyleczalne - potrzeba tylko dobrej diagnozy, wzmocnienia mięśnia pośladkowego średniego, który stabilizuje miednicę i dużo pracy manualnej.

*Ewa Witek-Piotrowska: jest fizjoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh'' www.ortoreh.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.