Ból biodra efektem przetrenowania?

Ból w okolicach stawu biodrowego utrudnia nie tylko bieganie, ale i chodzenie. Czy przyczyną może być przetrenowanie, a może coś innego - pyta Łukasz.

Łukasz: Od ok. miesiąca boli mnie biodro (a raczej miejsce powyżej stawu biodrowego). Jak biegnę, to nie odczuwam bólu (chyba, że pokonuję dystanse powyżej 10 km), natomiast jakiś czas po po biegu przy chodzeniu zaczynam odczuwać ból. Po nocy prawie przechodzi (nieznacznie boli przy chodzeniu). Jeżeli nie odpuszczam kolejnych treningów, to w następnych dniach (codziennie lub co drugi dzień) ból się nasila. Wtedy jestem już zmuszony zrobić przerwę - po kilku dniach przechodzi. Zaczynam znowu biegać - sytuacja się powtarza. A tu wiosna - trzeba zacząć robić kilometry.

Proszę o poradę, co z tym zrobić  - czy to zwykłe przetrenowanie (w zasadzie całą zimę biegałem - ok. 20-30 km/tyg.), czy może coś innego?

Ewa Witek-Piotrowska * : Z bólem biodra jest troszkę skomplikowane. Najczęściej ból biodra pokazujecie Państwo z boku, a to wcale nie świadczy o biodrze. Ból biodra jest odczuwany w środku w pachwinie, a także może być z tyłu pod pośladkiem. Nie wiem jak jest u Pana. Jeśli to rzeczywiście ból biodra to należy zrobić diagnostykę RTG, ewentualnie MRI i oczywiście odwiedzić lekarza ortopedę (klinicznie można już określić jaka może być przyczyna dolegliwości - sprawdzamy ograniczenia ruchomości i kierunki w których odczuwa się ból).

*Ewa Witek-Piotrowska: jest fizjoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh'' www.ortoreh.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.