Sposób na bolące nogi. Fizjoterapeuta radzi.

Przygotowania Barbary do półmaratonu utrudnia zmęczenie nóg i ból, który pojawia się po treningach. Jakie mogą być tego przyczyny - wyjaśnia fizjoterapeutka Ewa Witek-Piotrowska.

Barbara: Mam 43 lata, biegam ok. pół roku, przygotowuje się do półmaratonu w Poznaniu a potem do jesiennego maratonu. Jestem stałą czytelniczką portalu polskabiega.pl i przyjmuję wszystkie porady p. Staszewskiego dotyczące treningów. Biegam na razie 10 km, ale dodatkowo trenuję na siłowni aby odpowiednio przygotować się do długich dystansów. Mam 160 wzrostu i ważę 51 kg. Jedyną dolegliwością jaką mam po bieganiu jest utrzymujący się przez kolejne dwa dni stan zmęczonych nóg (nie wiem jak to inaczej określić). Bolą mnie stawy od pachwin do kostek oraz mięśnie nóg. Ten ból mija po dwóch dniach i pojawia się ponownie po długim dystansie. Od pewnego czasu zaczęłam brać magnez i glukozaminę. Proszę mi powiedzieć, czy moje działania są poprawne?

Ewa Witek-Piotrowska * : Magnez jest jak najlepszym suplementem, który działa przeciwskurczowo. Bóle nóg mogą mieć różną przyczynę. Może to być zwyczajne zmęczenie i wtedy najlepszym sposobem jest zrobienie zimnego prysznica po bieganiu albo kąpiel nóg w bardzo zimnej wodzie. Pomaga też rozciąganie mięśni po treningu. Mogą też być problemy naczyniowe - wtedy można spróbować biegania w podkolanówkach kompresyjnych. W takim wypadki powinna pojawić się Pani u naczyniowca.

*Ewa Witek-Piotrowska: jest fizjoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh'' www.ortoreh.pl