Ból i niestabilność kolana. Ortopeda radzi.

Uraz kolana objawia się nie tylko bólem, ale również utratą równowagi - pisze Mariusz i pyta czy to może być zwapnienia w chrząstce stawowej? Odpowiada dr Urszula Zdanowicz.

Mariusz: Mam taki problem - z tyłu boli mnie kolano. Objawia się to tym, iż jak idę lub biegnę, albo nawet jak stoję pod prysznicem, to najpierw z tyłu kolana czuję ukłucie, a potem noga w kolanie składa się jak do przysiadu - tracę po prostu równowagę. Ból jest ulokowany raczej nie w kości, to raczej tkanka miękka. Czy ten ból może wynika ze zwapnienia w chrząstce stawowej? Co dziwne mogę robić wspięcia na palce i dreptać w miejscu na śródstopiu.

Dr Urszula Zdanowicz*: Pana problem wymaga przede wszystkim zdiagnozowania. Nie badając Pana mogę się jedynie domyślać co mogłoby być przyczyną i najbardziej prawdopodobne wydaje mi się uszkodzenie łąkotki (w jej rogu tylnym, części tylnej). Jeśli chodzi o ''zwapnienie w chrząstce stawowej'' to skąd taki pomysł? Czy było coś takiego u Pana diagnozowane? A może chodzi Panu po prostu o uszkodzenia chrząstki? Tak, czy inaczej oba te podejrzenia wskazują na konieczność wykonania dodatkowych badań: zdjęć Rtg oraz badania rezonansu magnetycznego. USG ''nie widzi'' dobrze części kolana położonych głęboko w środku i prawidłowy wynik badania niczego by nie wykluczał - dlatego uważam, że nie warto go wykonywać. Jest też możliwe, że Pana dolegliwości wynikają z innych, rzadszych przyczyn - które też będzie można wykluczyć po tych badaniach. Gdyby jednak badania wykazały te patologie, to uspokajam - można je z powodzeniem leczyć i wracać potem do pełnej aktywności fizycznej. Na początek proszę jednak koniecznie udać się do lekarza.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.