Problem z łąkotką. Ortopeda radzi.

Czy szczelina w łąkotce i naciągnięte więzadła mogą oznaczać zakończenie przygody z bieganiem - pyta Ewa. Odpowiada dr Urszula Zdanowicz.

Ewa: Biegam od dwóch lat - od kilku miesięcy 3-4 razy w tygodniu. Pod koniec września doznałam kontuzji na kursie wspinaczkowym. USG pokazało, że jest szczelina w łąkotce i naciągnięte więzadła. Przeraża mnie to, bo wygląda na to, że przez wiele miesięcy nie będę mogła biegać. Czekam teraz na rezonans. Lekarz nie wyklucza konieczności artroskopii. Bardzo proszę o opinię. Czy po takim zabiegu mam szansę wrócić do biegania? A jeśli nie zdecyduję się na zabieg i ból przestanie być taki dokuczliwy, to czy wtedy bieganie jest ryzykowne ze względu na możliwość pogorszenia się stanu łąkotki?

Dr Urszula Zdanowicz*: Kluczową sprawą jest postawienie rozpoznania. W przypadku podejrzenia uszkodzenia łąkotki i więzadeł powinno się wykonać rezonans magnetyczny. W przypadku faktycznego uszkodzenia łąkotki lub więzadła (którego? więzadła krzyżowego przedniego?) najczęściej konieczne jest leczenie operacyjne, które faktycznie w większości sytuacji można wykonać artroskopowo.

Odradzałabym natomiast wykonywanie artroskopii tylko po to, aby ''zajrzeć'' do kolana. To mało inwazyjny zabieg, ale mimo wszystko operacja i przy dzisiejszych możliwościach diagnostyki obrazowej nie powinno być traktowane jako środek do postawienia diagnozy. Leczenie wymienionych przez Panią struktur polega na tym, aby zeszyć łąkotkę i zrekonstruować więzadło. Oczywiście po takiej operacji będzie Pani mogła wrócić nawet do wyczynowego sportu, więc proszę się nie martwić, wyleczyć się i wracać do biegania.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.