Jak walczyć ze skurczami? Ortopeda radzi.

Silne skurcze mięśni łydek nie pozwalają naszemu czytelnikowi w uprawianiu sportu. Jakie mogą być tego przyczyny wyjaśnia ortopeda dr Urszula Zdanowicz.

Jacek: Biegam od trzech lat, od tego roku tak już na poważnie poważnie. Mam za sobą nawet start w maratonie. Nigdy nie miałem problemów ze skurczami, ani innymi bólami łydek zarówno podczas biegania, jak i przy innym wysiłku. Niestety, gdy ostatnio zacząłem naukę pływania (raz w tygodniu) zdarzają mi się w wodzie (spędzam tam jedynie 45 minut) silne skurcze łydek. Ból przechodzi, ale po wyjściu z wody czuję dość silny ból w łydce, czasami nawet przed dwa następne dni. Dodam, że mam 19 lat i nie pijam kawy, która - z tego co słyszałem - jest jedną z przyczyn powstawania skurczy.

Dr Urszula Zdanowicz*: Istnieje wiele rodzajów skurczów mięśni. Skurcze związane z ćwiczeniami fizycznymi, zwane są EAMC (Exercise Associated Muscle Cramping) i definiowane są jako bolesny, samoczynny skurcz mięśnia, do którego dochodzi w trakcie lub tuż po zakończeniu wysiłku fizycznego.

Wśród innych przyczyn skurczów mięśni należy wymienić: - stany parafizjologiczne (np. ciąża) - idiopatyczne (np. rodzinnie występujące) - choroby centralnego i obwodowego układu nerwowego (np. Choroba Parkinsona, tężec) - choroby mięśni (np. Miopatie) - choroby układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienie tętnicze) - choroby endokrynologiczne - zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej - przyczyny toksyczne - zatrucia

Aby zorientować się wstępnie, czy Pana skurcze są faktycznie skurczami EAMC, można odpowiedzieć na parę następujących pytań. Jeśli odpowiedź na którekolwiek z nich jest twierdząca, istnieje duże prawdopodobieństwo, że skurcze mają jakąś dodatkową przyczynę związaną z innymi chorobami.

Czy: - skurcz zdarza się przy niewielkiej aktywności? - zdarza się w spoczynku? - jest związany z jakimikolwiek dodatkowymi objawami (osłabienie mięśni, niedoczulica, ból)? - rodzinne występowanie? - leki? - ciemny mocz po wysiłku?

Prewencja skurczów EAMC: - częściej zdarzają się w gorącym i wilgotnym otoczeniu - lepsze przygotowanie fizyczne do aktywności sportowej - ćwiczyć krócej/mniej intensywnie - stretching - zapewnienie surowca energetycznego dla mięśni - węglowodany.

Podsumowując, pana opis najbardziej wskazuje właśnie na skurcze EAMC, czyli związane z wysiłkiem fizycznym. Najprawdopodobniej pojawiły się, gdyż rozpoczął Pan nową aktywność fizyczną, do której Pana mięśnie nie są jeszcze ''przystosowane''. Proszę spróbować zmniejszyć trochę obciążenia, pływać krócej, mniej intensywnie. Dobrze się rozgrzewać i regularnie rozciągać. Powinno pomóc. Jeśli nie, proszę zwrócić się z tym do lekarza.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.