Skrzywienie kręgosłupa a bieganie

Wada kręgosłupa nie pozwala na bieganie? Tak się przynajmniej wydaje Przemkowi. Czy słusznie? Odpowiada nasza Ekspertka fizjoterapeutka Ewa Witek-Piotrowska.

Przemek: Mam 28 lat, 182 cm wzrostu, ważę 75 kg. Przed 10 laty zdiagnozowano u mnie kifoskoliozę II stopnia z przesunięciem łopatek i miednicy. Zalecono mi noszenie w bucie korka/podkładki 1,5 cm, ale tego nie robię. Dość regularnie pływam, jeżdżę na rowerze, uprawiam turystykę górską. Postanowiłem zacząć biegać. Pobiegłem truchtem 40 minut bez przerwy. Nie miałem problemu z kondycją, ale przez dwa tygodnie bolały mnie plecy. Chyba nie były to zakwasy, bo ból trwał zbyt długo. Może miałem nieodpowiednie buty (nie były to typowe buty przeznaczone do biegania), biegałem po nieutwardzonej drodze. Czy przy takim skrzywieniu w ogóle mogę biegać dłuższe dystanse?

Ewa Witek-Piotrowska*: Mimo pana schorzenia nie widzę przeciwwskazań do biegania. Musi Pan tylko wykonywać codziennie ćwiczenia ''skrojone'' pod Pana (wzmacniające, rozciągające). Podkładkę należy nosić wtedy, gdy jest skrócona któraś z kończyn.

*Ewa Witek-Piotrowska jest fizjoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh'' www.klinikarehabilitacji.pl