Zidentyfikuj swoje stopy

Pokaż mi swoje stopy, a powiem Ci jak biegasz -  taka myśl przyświecała firmie Asics, która opracowała nowoczesny trójwymiarowy sposób skanowania i badania stopy Foot ID. Wszystko po to, aby dobrać biegaczom odpowiednie obuwie.

Dotychczas biegacze i fachowcy zazwyczaj ograniczali się do wyznaczenia trzech typów wysokości podbicia. Ludzie z płaskostopiem lub z bardzo niskim podbiciem to tzw. pronatorzy - ich stopy za bardzo przesuwają się do wewnątrz w czasie wykonywania kroku. Z kolei osoby mające wysokie podbicie wykazują większe tendencje do supinacji, co znaczy, że ich stopy nie przesuwają się dostatecznie do wewnątrz podczas wykonywania kroku.

Wszystko wydaje się jasne. Tylko, że pomiędzy tymi trzema typami istnieje wiele stanów pośrednich, których dotychczasowe proste testy nie wykrywały lub robiły to jedynie częściowo. Dzięki Foot ID to się zmienia.

System Asicsa jest zestawem skanerów 3D, które kompleksowo badają właściwości stopy. To z kolei umożliwia dobranie odpowiednich butów do biegania.

Jak wygląda badanie Foot ID?

1. Zanim włożysz stopę do urządzenia pomiarowego, musisz wypełnić ankietę i podać swoje dane: imię i nazwisko, wiek, wagę i wzrost.

2. Ekspert Asics zaznaczy na Twojej stopie lewej i prawej 3 punkty. Pierwszy na głowie dalszej 5-tej kości śródstopia, na zewnętrznej krawędzi stopy. Drugi punkt położony najbardziej przyśrodkowo na głowie dalszej pierwszej kości śródstopia, na wewnętrznej części stopy. Trzecie oznaczenie umieszcza się na kości łódkowatej, czyli na grzbiecie stopy.

3. Kolejnym etapem jest skanowanie każdej stopy z osobna. Po skanowaniu wyniki są wysyłane przez internet na japoński serwer, gdzie są interpretowane. Następnie drogą mailową wracają gotowe przetworzone dane, które przekazywane są biegaczowi. Dane są zachowywane na serwerach, więc nie trzeba za każdym razem ich powtarzać.

4. Na bazie wykonanych pomiarów oraz obrazu stopy ze skanera z oferty ASICS dobierane jest odpowiednie obuwie dla osób neutralnych pronatorów i supinatorów.

W europejskiej bazie danych systemu Foot ID są dane z ponad 5000 pomiarów.

Przy doborze modelu zwraca się szczególną uwagę na wysokość podbicia (normalne, wysokie lub niskie). Szewskie kopyto to jakby model stopy stanowiący bazę, na której budowany jest but. Definiuje ono w sposób zasadniczy kształt i rozmiar buta. Dla każdego typu stóp i palców stóp, dla każdego rodzaju buta są inne szewskie kopyta. Od ''A'' - dla bardzo wąskich stóp, aż do ''E'' - dla stóp szerokich ponad przeciętną miarę.

Chcesz zrobić badanie stopy Foot ID? Tutaj dowiesz się gdzie oraz kiedy są robione i zrobisz rezerwację.