Paraliżujący ból pleców

Ból zlokalizowany z okolicy prawej łopatki. Nasz Czytelnik Hubert nie może z jego powodu nie tylko biegać, ale między innymi spać. Wizyty lekarskie oraz rehabilitacja nie przyniosły efektów. Jaka może być przyczyna bólu? - odpowiedzi szukała dr Urszula Zdanowicz.

Hubert: Mam taki problem - od pewnego czasu czuję ból w okolicy prawej łopatki, najbardziej boli w nocy jak np. się przekręcam, albo przy oddychaniu. Byłem na rehabilitacji i nie pomogło, zrobiłem miesiąc przerwy od treningu i niby dobrze, ale jak zrobiłem trening to znów mocno bolało. Dodam, że jak jestem rozgrzany np. podczas treningu jest dobrze, kłopot zaczyna się po treningu, ten stan się pogarsza do tego stopnia, że w nocy drętwieją mi ręce, byłem u neurologa, chirurga. Przepisane leki wcale mi nie pomagają, a lekarze nie potrafią dojść przyczyny schorzenia - mówią, że przyczyna może leżeć w kręgosłupie. Ten mnie jednak nie boli. Co to może być?

Dr Urszula Zdanowicz*: Myślę, że to czego u Pana przede wszystkim brakuje to diagnostyka i postawienie rozpoznania. Jestem przekonana, że leczenie będzie skuteczniejsze, jeśli zostanie ustalone co faktycznie jest przyczyną bólu.

Myślę, że należy wziąć pod uwagę kilka scenariuszy i na podstawie badania klinicznego lekarz powinien już Pana pokierować w jakimś kierunku:

- ból może wynikać z patologii w kręgosłupie (przy takim podejrzeniu może być konieczne wykonanie dodatkowo zdjęć rtg i badania rezonansu magnetycznego)

- patologia barku, być może uszkodzone są pewne ścięgna? Doszło do tzw. ''ciasnoty podbarkowej''? Badanie kliniczne jest w takiej sytuacji bardzo pomocne. Dodatkowo może być konieczne wykonanie zdjęć rtg, badania usg i/lub rezonansu magnetycznego z kontrastem dostawowym - w zależności od podejrzenia

- należałoby również wykluczyć patologie dotyczące samej klatki piersiowej.

To jedynie tylko niektóre z możliwości.

Przede wszystkim proponuję, aby ponownie udał się Pan do lekarza i wykonał dodatkowe badania.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl,  była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.