Kłopotliwe pięty

Musiałam przestać biegać, bo po treningach czułam silny ból w okolicach pięt - pisze Nasza Czytelniczka. Z problemem zapoznała się ortopeda dr Urszula Zdanowicz.

Renata: Po dwóch tygodniach biegania (teraz wiem, że za często, za długa trasa i w wykrzywionych butach) mam problemy z chodzeniem. Kontuzja dotyczy stóp. Najmocniej bolały mnie pięty i rano jeszcze odczuwam ból choć już lżejszy po tygodniu stosowania maści Fastum i Amolu. Mam opuchliznę nad piętą za kostką z dwóch stron. Nie wiem co dokładnie mam uszkodzone, ale nie mogę szybko chodzić, trudności sprawia mi schodzenie po schodach. Zaczęłam dzisiaj ćwiczenia zalecane przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego ze strony internetowej nie wiem czy to wystarczy aby wrócić do formy.

Dr Urszula Zdanowicz*: Opisywane przez Panią dolegliwości z pewnością nie będą typowe dla problemów z rozcięgnem podeszwowym. Wtedy dolegliwości są w okolicy podeszwowej stopy (od spodu stopy), zazwyczaj po stronie przyśrodkowej (wewnętrznej). Obrzęk w okolicy kostek raczej nie jest z tym związany. Myślę, że najlepiej, żeby udała się Pani do ortopedy mającego doświadczenie w leczeniu sportowców, być może konieczne będzie wykonanie jakiś dodatkowych badań: rtg, usg - w zależności od rozpoznania wstępnego. Trzeba wziąć u Pani pod uwagę problemy ze ścięgnem Achillesa, a być może z innymi ścięgnami, które są w tej okolicy (ścięgna mięśni strzałkowych, ścięgno mięśnia piszczelowego tylnego itd.).

* Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.