Blokada kolana

Kolano blokuje się przy zginaniu - to problem jednego z Naszych Czytelników. Czy to może być spowodowane? Odpowiada dr Urszula Zdanowicz.

Jan: chciałbym zaczerpnąć informacji na temat kolana. Problem zaczął się stosunkowo niedawno - mianowicie przy zginaniu lewego kolana czuje opór tzn. mogę zgiąć je całkowicie, ale coś jakby odmawiało posłuszeństwa (ten dziwny opór). Zauważyłem problem przy robieniu przysiadów na jednej nodze, do niedawna nie było żadnego problemu z tym ćwiczeniem, teraz jest gorzej, bo pełne zgięcie jest praktycznie niemożliwe (zauważyłem, że jeśli zginam kolano z wyprostowaną stopą to problemu nie ma - zgina się bez oporów, a jeśli podciągnę stopę do góry (stopa zgięta) to opór się pojawia. Ból nie występuje, kolano jest w pełni sprawne siłowo (nie wygląda na słabsze przy treningu nóg na atlasie) Co to może być i jaki to typ urazu? Dodam, że trenuję sztuki walki i nie wyobrażam sobie treningu z ograniczeniem ruchu kolana. Jeśli chodzi o uraz, to oba kolana były nieznacznie obijane (treningi piłki nożnej przez kilka lat). Dodam że upadłem na prawe kolano w zimie i nic, a z lewym teraz jest coś nie tak. Słyszałem o artroskopii kolana, ale obawiam się tego zabiegu. Byłbym wdzięczny za informacje, co trzeba zrobić w tej sytuacji (oczywiście zamierzam iść do ortopedy). Chciałbym wiedzieć, czy może być to coś poważnego. Dodam, że bardzo zależy mi na dalszym treningu i nie wyobrażam sobie że musiałbym zrezygnować ze sportu.

Dr Urszula Zdanowicz*: Opisywane przez Pana objawy nie są typowe dla jednej konkretnej jednostki chorobowej. Jedną z możliwych przyczyn może być uszkodzenie łąkotki. Dlatego też koniecznie powinien Pan udać się do lekarza i być zbadany. Na podstawie badania lekarz oceni, czy problem jest wewnątrzstawowy, czy być może dotyczy np. mięśni. I w zależności od tego zleci prawdopodobnie dodatkowe badania.

W przypadku podejrzenia patologii wewnątrzstawowej konieczne będzie wykonanie najprawdopodobniej rezonansu magnetycznego (badanie powinno być wysokiej jakości, na aparacie 1,5 Tesli, takie dokładnie wykonane badanie trwa ok. godziny).

Artroskopia, o której Pan pisze to jest nazwa określająca jedynie sposób operowania stawu - małoinwazyjny, niejako ''przez dziurkę od klucza'', przy którym przez niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia wkłada się do stawu kamerę i pod jej kontrolą wykonuje się rożne procedury w kolanie. Jednak nie zapominajmy, że artroskopia (mimo, że mało inwazyjna) jest jednak zabiegiem operacyjnym i powinna być wykonywana jedynie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Stosowanie artroskopii jako środka diagnostycznego (''zajrzymy i zobaczymy co będzie'') przy dzisiejszych możliwościach diagnostycznych (Rtg, USG, MRI) nie powinno już być stosowane.

Tak więc, proponuję najpierw postawić rozpoznanie, odpowiedzieć na pytanie co jest przyczyną bólu u Pana, a dopiero później zastanawianie się czy jest konieczny zabieg operacyjny.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Copyright © Agora SA