Bieganie szkodzi

Bieganie wcale nie jest zdrowe. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy i autorka poniższego tekstu oryginalnie opublikowanego w serwisie supermozg.gazeta.pl.

Od  lat 70. bieganie stało się jedną z najmodniejszych form aktywności ruchowej i wydawało się mieć same zalety, jak: poprawa kondycji fizycznej, zdrowia serca, wspomaganie w odchudzaniu i lepszym metabolizmie. Okazało się jednak, że jogging wpływa negatywnie na nasz organizm.

Według najnowszych badań, które prowadził m.in. Greg Brookes, trener personalny z Londynu, jogging prowadzi do zmniejszenia mięśnia sercowego, co stanowi główny powód tego, że niektórzy, pomimo regularnego joggingu , i tak nie mogą stracić na wadze - informuje Daily Mail. Serce by zużywać mniej energii i być bardziej efektywnym ulega skurczeniu pod wpływem długotrwałego wysiłku. W celu zwiększenia jego rozmiarów należy skupić się na ćwiczeniach anaerobowych - siłowych , a nie wytrzymałościowych , zwanych aerobowymi.

Trening anaerobowy , beztlenowy jest energicznym oraz krótkim (kilkusekundowym) wysiłkiem o maksymalnej intensywności. Wykonywany jest w seriach z określoną liczbą powtórzeń (np. początkujący, mało zaawansowani, o niskiej sprawności fizycznej - 2 serie po 10 powtórzeń; średnio zaawansowani - 3-4 serie po 15 powtórzeń; zaawansowani - 5 serii po 15 - 20 powtórzeń).

Trening aerobowy , nazywany także tlenowym , charakteryzuje się małą, średnią lub umiarkowanie dużą intensywnością (obciążeniem) oraz średnią, dużą, bądź bardzo dużą objętością pracy, czyli czasem trwania oraz długością dystansu. Są to wysiłki najczęściej ciągłe o stałej lub zmiennej intensywności. W ćwiczeniach tych dominują proste czynności ruchowe, jak marsz, szybki chód, bieg, jazda na rowerze, pływanie, wiosłowanie, bieganie na bieżni, jazda na rowerku domowym, ćwiczenia na steperze i inne. W zależności od sprawności fizycznej ćwiczący może dobrać dla siebie odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej.

Greg Brookes twierdzi, że biegi długodystansowe nie przyspieszają metabolizmu, a zużywają duże pokłady energii, prowadząc do załamania się tkanki mięśniowej. Powodują również gromadzenie się tłuszczów . Tłuszcze są ulubionym źródłem energii naszego organizmu. Im więcej biegamy, tym lepiej przygotowuje się nasze ciało do następnego biegu - twierdzi Brookes.

Marco Mastrorocco, trener oraz manager siłowni w zachodnim Londynie, udowodnił, że nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń , w tym również złe bieganie , zwiększa szansę na rozwój cellulitu . Jeśli ćwiczenie wykonywane jest zbyt długo, powoduje wytwarzanie wolnych rodników, które zniszczą komórki - powiedział Mastrorocco.

By poradzić sobie z celulitem, ćwiczenia muszą być idealnie dobrane. Odpowiednio pracujące mięśnie poprawiają krążenie krwi i limfy oraz rozbijają komórki tłuszczowe. Należy się bardziej skupić na ćwiczeniach anaerobowych aniżeli aerobowych .

A oto kilka ćwiczeń na walkę z celulitem:

1. W pozycji stojącej unosimy prawą nogę i jednocześnie wysuwamy ręce przed siebie. Dłonie składamy w piąstki. Wolno prostujemy prawą nogę, a potem przenosimy ją do tyłu jak najwyżej. Wytrzymujemy kilka sekund w pozycji, a następnie przyciągamy nogę do klatki piersiowej. Wykonujemy np. 10 powtórzeń.

2. Stajemy w delikatnym rozkroku, ręce spoczywają na biodrach. Lewą stopę opieramy tuż nad prawym kolanem. Utrzymując proste plecy przechodzimy do pozycji ćwierć przysiadu. Utrzymujemy pozycję kilka sekund zwracając uwagę na uniesienie bioder jak najwyżej. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy na prawą i lewą nogę.

3. Pozycja stojąca, wykonujemy szeroki rozkrok, plecy proste, biodra pochylamy delikatnie do przodu, dłonie łączymy za plecami -  utrzymując taką pozycję (patrząc przed siebie) powoli obniżamy i unosimy biodra. Ćwiczenie wykonujemy 10-20 razy.

4. W pozycji leżącej na lewym boku delikatnie uginamy lewą nogę, prawą prostujemy przed sobą trzymając stopę nad podłogą na wysokości ok. 5-7 cm. Powoli, kontrolując ruch, unosimy prawą nogę pionowo w górę, a następnie ją opuszczamy. Ćwiczenie wykonujemy 20 razy, a następnie zmieniamy stronę.

Wioleta Zawadka

A jeśli już koniecznie chcesz biegać...

Film 1. Technika biegu na bieżni

Film 2. Instruktaż

Film 3. Technika joggingu

Tekst umieszczony w serwisie supermozg.gazeta.pl

Copyright © Agora SA