Ból piszczeli. Przyczyny kontuzji

Po bieganiu bardzo często zdarza mi się odczuwać ból w piszczelach, który uniemożliwia mi nie tylko treningi biegowe, ale także schodzenie po schodach czy skakanie - pisze nasz Czytelnik Grzegorz.

Grzegorz: mam 35 lat, 172 cm wzrostu i (niestety) ważę 81 kilogramów. Lubię biegać (biegam tylko w lesie), niestety przytrafia mi się kontuzja tj. bóle po wewnętrznej stronie piszczeli w obu nogach. Ból występuje ok. 10 centymetrów powyżej kostki. Nie jest to ból ciągły. Jeśli wystąpi - ból sprawia bieganie (chwyta tak jak skurcz), schodzenie po schodach i skakanie. Zwykły marsz i wchodzenie po schodach nie sprawia bólu. Biegam 2-3 razy w tygodniu po ok 30-40 minut, chyba że złapię powyższą kontuzję, wtedy muszę przerwać biegi na ok. 2-3 tygodnie.

Ewa Witek-Piotrowska*: Kontuzja z opisu wygląda na mięśniową, ale dla spokoju sumienia powinien Pan zrobić RTG goleni w celu wykluczenia złamania zmęczeniowego, które zdarza się biegaczom. Kontuzja może wynikać zarówno z przeciążenia mięśnia płaszczkowatego, zginacza długiego palców, jak i piszczelowego przedniego. Może koślawi Pan pięty i ból wynika z przeciążenia, a może to przeciążenie. Jeśli ma Pan dostęp do fizjoterapeuty, to sugerowałabym wizytę. Dokładnie obejrzenia aparatu ruchu, sprawdzenie czy ma Pan dobre obuwie, plus wykonanie RTG. Należy też dodać do treningu stretching mięśni nóg.

*Ewa Witek-Piotrowska jest fizjoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh'' www.klinikarehabilitacji.pl