Co jest z tym kolanem?!

Ból w kolanie, którego przyczyn - mimo wielu różnych badań - lekarze nie potrafią zdiagnozować. Z takim problemem zgłosiła się do naszej ekspertki Urszuli Zdanowicz jedna z Naszych Czytelniczek.

Od dwóch lat mam problemy z kolanem. Mam 19 lat i kolano nie pozwala mi normalnie funkcjonować. Dwa lata temu miałam drobny uraz, miesiąc później pojawił się ostry ból, przez który nie byłam w stanie chodzić. Nie była to woda w kolanie ani rwa kulszowa, jak początkowo podejrzewano. Jeden z wielu ortopedów, u których byłam, skierował mnie na rentgen i na jego podstawie zaczął podejrzewać nowotwór kości. Następnie zostałam skierowana na rezonans, na którym lekarze zauważyli zwłóknienie, a zmianę określili jako łagodną. Przeszłam kolejne artroskopie, lekarze niczego w stawie nie znaleźli. Kolejnym badaniem był tomograf, gdzie lekarze zauważyli rozrzedzenie kostne. Kilka miesięcy temu zakończyłam kurację, która miała na celu uzupełnienie chrząstki stawowej i teraz czekam w kolejce na kolejny rezonans. Jednak mimo tego wszystkiego ból w stawie nie zniknął. Prosiłabym, by wskazała mi pani lekarza, który zająłby się moim kolanem. Każdy ortopeda, którego odwiedziłam ma swoją teorię, nikt jednak nie jest w stanie opowiedzieć mi na zasadnicze pytanie: co to za zmiana w kości?

Dr Urszula Zdanowicz*: Nie widząc wykonanych przez panią badań nie jestem w stanie powiedzieć, co to za zmiana w kości, którą u pani diagnozowano. Nie pisze też pani, w którym miejscu panią boli i w jakich okolicznościach. Cały czas? Czy może tylko przy jakichś czynnościach? Nie pisze pani, żeby rozpoznano u pani uszkodzenia chrząstki (jedynie zmianę w kości), ale jednocześnie pisze pani, że przeszła kurację na odbudowę chrząstki? Jaką? Operację? Leki? Tak więc, podsumowując, brakuje mi tu przede wszystkim nazwy choroby, na która jest pani leczona.

*Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.