Uciążliwy ból stopy

Nieustający ból śródstopia to problem Naszej Czytelniczki Nikoli. Czy za wszystko odpowiada uraz rozcięgna podeszwowego? Odpowiada Nasza ekspertka dr Urszula Zdanowicz.

Nikola: Od około ośmiu miesięcy borykam się ze strasznym bólem śródstopia. W internecie dowiedziałam się, że jest to rozcięgno podeszwowe. Nie boli mnie przez cały czas tylko co kilka dni (może się to wiązać z nadmiernym wysiłkiem, gdyż dużo biegam po lesie). Ale jeśli już zacznie boleć, to ''rwie'' tak, że z bólu nie mogę wytrzymać. Czy to może być coś poważniejszego? Czy powinnam zgłosić się do lekarza? Jeśli tak, to do jakiego?

Dr Urszula Zdanowicz*: Każdy nieustępujący ból powinien być zawsze wyjaśniony, a zwłaszcza taki, który trwa od ośmiu miesięcy. Ból części podeszwowej stopy, w okolicy pięty, faktycznie może być związany z problemami z rozcięgnem podeszwowym, ale nie tylko. Na pewno powinien panią zbadać lekarz, prawdopodobnie konieczne będzie również wykonanie zdjęć Rtg i badanie USG. Leczenie zależy od faktycznej przyczyny bólu: może nadrywa się pani rozcięgno, a może problem dotyczy gałązek nerwowych przebiegających w tej okolicy. Tak duże dolegliwości mogą też być związane z jakimiś patologiami w obrębie kości i wielu innych części stopy. Koniecznie proszę udać się do lekarza.

* Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.