Staw skokowy. Dlaczego podczas biegania bolą kostki?

Początki biegania okazały się bolesne dla naszego Czytelnika Grześka. Po kilku biegach na drodze do dalszych treningów stanął ból kostek obu nóg. Czym to jest powodowane odpowiada nasza ekspertka Ewa Witek-Piotrowska.

Grzesiek: Opisywanego problemu nie miałem nigdy wcześniej, choć intensywnie grałem w kosza oraz w piłkę nożną (wiele razy natomiast skręcałem kolano). Biegam od niedawna, jakieś trzy tygodnie. Od około tygodnia odczuwam ból kostek obu nóg. Chodzić i biegać się da, ale nie jest to komfortowe. Poza tym nic mi nie dolega. Nie mam nadwagi, mam 183 cm wzrostu. Na razie biegam na bieżni wyłożonej żużlem w klasycznych butach sportowych, a nie w specjalnych butach do biegania.

Ewa Witek-Piotrowska*: Dopiero zaczyna pan bieganie, więc pana stawy i mięśnie mogą dopiero powoli przyzwyczajać się do takich obciążeń. Nawierzchnia żużlowa, czyli dużo małych kamyków, które w przypadku, gdy stawy skokowe są niestabilne, mogą powodować nawet niewyczuwalne ruchy na boki. Może trzeba także założyć specjalne buty do biegania. Proszę spróbować zmniejszyć kilometraż (ewentualnie czas biegania) i przeplatać go marszem a także wprowadzić sobie ćwiczenia równoważne.

* Ewa Witek-Piotrowska jest fizjoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem, magistrem biologii. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. A oprócz tego tańczy i uprawia sporty. Jest instruktorką tańca, świadomości ciała i tańca dla osób niepełnosprawnych, biega, jeździ na nartach i na rowerze. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh'' w Warszawie.