Kontuzja podudzia. Jak leczyć?

Uraz podudzia, którego nasz Czytelnik nie potrafi sam zdiagnozować. Czy to ścięgno Achillesa, a może część mięśnia brzuchatego łydki odpowiada nasza ekspertka Ewa Witek-Piotrowska.

Szepit: Złapałem kontuzję, którą ciężko mi wyleczyć, a robiłem sobie nawet dwa tygodnie przerwy w bieganiu. Nie wiem czy to achilles, czy jakaś część mięśnia brzuchatego łydki. Czuję mocne kłucie od wewnętrznej strony nogi, mniej więcej w połowie lewego podudzia - szczególnie jak wspinam nogę na palce. Proszę o jakieś wskazówki, jak to leczyć. Mam hipotezę, że stało mi się to w czasie wieloskoków, które demonstrowałem uczniom przy nauczaniu skoku w dal i chyba wtedy coś mnie zakłuło, ale nie jestem pewny.

Ewa Witek-Piotrowska*: Ból po przyśrodkowej części w połowie goleni może rzeczywiście wskazywać na uszkodzenie przyśrodkowej głowy mięśnia brzuchatego łydki. Oczywiście najlepiej byłoby najlepiej, gdyby pan zrobił USG, które wyjaśniłoby uszkodzenie. Do kontuzji jak najbardziej mogło dojść podczas wieloskoków (wtedy mocno pracuje łydka). Powinien pan zrobić sześć tygodni przerwy od aktywności biegowo-skocznościowej, a potem powoli do niej wracać. Gojenie może pan wspomóc masażem w kierunku uszkodzenia (zarówno od dołu łydki, jak i od góry). Dobry będzie też masaż lodem, TENS rozluźniający, taping odciążający łydkę (klejenie specjalnymi plastrami). Jeżeli ma pan problem z chodzeniem, to można podłożyć podpiętkę (pod prawą i lewą nogę) i po sześciu tygodniach ją wyjąć. Po sześciu tygodniach można zacząć rozciąganie łydki i ćwiczenia ekscentryczno-koncentryczne czyli takie, gdy wspinamy się na palce na schodku i potem bardzo powoli opuszczamy pięty poniżej schodka.

* Ewa Witek-Piotrowska jest fizjoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, schorzeniach ścięgna Achillesa, stawu skokowego, stopy, kolan, mięśni i kręgosłupa. Zajmuje się rehabilitacją, diagnostyką stóp i wad postawy oraz wytwarzaniem wkładek ortopedycznych. Współzałożycielka Kliniki Rehabilitacji Sportowej ''Ortoreh'' www.klinikarehabilitacji.pl