Terapia prądem

Ból szyi leczony prądami TENS. Niestety - terapia jest jak na razie nieskuteczna. Dlaczego? Odpowiada dr Urszula Zdanowicz.

Maciej: Podczas treningu po około 30 minutach zaczyna występować u mnie bardzo dokuczliwy, przenikający ból w okolicy szyi, który promieniuje w stronę kręgosłupa. Obecnie korzystam z terapii prądami TENS, lecz nie przynoszą one pożądanego skutku. W jaki sposób mogę wyeliminować tę dolegliwość?

Dr Urszula Zdanowicz: Zanim omawiałabym różne rodzaje leczenia, proponowałabym postawienie diagnozy. Sam ból szyi to tylko objaw jakiś problemów. Jeśli uda się nam te problemy nazwać, to mamy szansę na skuteczniejsze postępowanie. Pana problemy mogą wynikać z nieprawidłowej techniki biegu (warto to ocenić w analizie video), ale być może problem jest bardziej skomplikowany. Może ma pan jakąś patologię w obrębie samego odcinka szyjnego kręgosłupa. Przy takim podejrzeniu powinno się wykonać zdjęcia Rtg oraz badanie rezonansu magnetycznego. Oczywiście leczenie zawsze można wspomóc również lekami doustnymi.

* Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.