Trzy dni i zaczynam je czuć

Nieregularne bieganie wywołane nie nadmiarem zajęć, czy nawet lenistwem, a bólem kolan po biegu to problem Naszej Czytelniczki. Problemowi stawia czoła Nasza ekspertka dr Urszula Zdanowicz.

JM: Biegam nieregularnie. Co dwa miesiące biegam codziennie albo co drugi dzień przez jakieś dwa tygodnie. Jednym z powodów takiego nieregularnego biegania są kolana. Mniej więcej po trzech dniach treningów zaczynam je ''czuć''. To jeszcze nie jest ból, albo bardzo niewielki, ale mnie to martwi, nawet bardzo. Z jednej strony chcę biegać, a z drugiej nie chcę sobie zmasakrować stawów kolanowych. Jaka jest przyczyna i co mogę zrobić? Dodam, że mam niecałe 22 lata, biegam w przyzwoitych butach do biegania, nie forsuję się, mam nadwagę (77 kg przy 172 cm wzrostu).

Dr Urszula Zdanowicz: Trudno mi bez zbadania Pani jednoznacznie ocenić, co może być przyczyną Pani dolegliwości. Mogą to być zarówno stosunkowo niegroźne przeciążenia wynikające ze zbyt wielkich obciążeń treningowych (za dużo, za szybko, za długo), nieprawidłowej techniki biegu (do oceny w analizie biomechanicznej), czy właśnie takiego trenowania zrywami. Możemy jednak mieć do czynienia też z poważniejszymi patologiami wewnątrzstawowymi. Powinna się Pani udać do lekarza. Już po wstępnym badaniu klinicznym doświadczony ortopeda powinien być w stanie postawić wstępne rozpoznanie. I proszę nie zniechęcać, to z pewnością jedynie przejściowe trudności.

* Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.