Ał, ał!

Zacząłem biegać i po kilku treningach przyplątał się ból łydek. Czy ten uraz może być jakoś powiązany z kontuzją kolana? - pyta Nasz Czytelnik Krzysztof.

Krzysztof: Biegam od ponad miesiąca kilka razy w tygodniu - w tempie średnim. Niepokoi mnie ból w okolicy łydek w obu nogach. Pojawił się po jakichś dwóch tygodniach biegania i wciąż go czuję. Nie jest on jakiś bardzo duży, ale odczuwam go cały czas nawet przy chodzeniu. Poza tym czuję coś jak ukłucia w mięśniach łydek, a także wyżej, nad kolanem (również w obu nogach). Nie wiem, czy ma to coś wspólnego, ale niedawno byłem na badaniach prawego kolana, bo nadwyrężyłem je sobie kilka lat wcześniej i cały czas mi dokuczało przy zginaniu nogi. Chodziłem do fizjoterapeuty na masaże i teraz jest dobrze - tzn. przy bieganiu kolano nie boli. Czy muszę zrobić jakieś badania żeby dokładniej określić, co to za ból?

Dr Urszula Zdanowicz: Czy może mięć to związek z jakimiś problemami w kolanie? Jak najbardziej tak. Zwykły bodziec bólowy w kolanie sprzyja odruchowemu odciążaniu tej nogi, zaburzeniom biomechaniki i tym samym - do przeciążeń. Nie jest wykluczone, ze ten ból wynika po prostu z przeciążenia mięśni, ich zmęczenia. Być może do tych przeciążeń dochodzi w wyniku złej techniki biegu, źle dobranych butów, czy wkładek do butów. Może warto u Pana przeprowadzić badania biomechaniczne, analizę biegu itd. Przy podejrzeniu uszkodzeń mięsni/ścięgien pomocne jest badanie USG lub rezonans magnetyczny. Bez badania bardzo trudno jest mi odpowiedzieć na pytanie, co może być przyczyną bólu łydek. Nie pisze Pan niestety, gdzie ten ból się znajduje (od strony zewnętrznej? wewnętrznej?). Brakuje mi też informacji dotyczącej początku Pana dolegliwości, czy zintensyfikował Pan może wtedy treningi, zmienił buty, coś innego się wtedy zmieniło? Takie informacje bardzo zawsze pomagają w postawieniu diagnozy.

* Dr Urszula Zdanowicz - ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl, była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze