Glukozamina

Miliony ją łykają

Każda powierzchnia styku dwóch kości pokryta jest chrząstką. Jest nieunerwiona, sprawia, że nie czujemy bólu przy obcieraniu się kości. Do tego cały staw pokryty jest mazią, która zmniejsza tarcie. Odżywia też chrząstkę i ma właściwości mechaniczne - jest amortyzatorem, to taki sprężynujący żel.

Gdy chrząstka jest zdrowa , kolana nie bolą. Niszczy się jednak wyjątkowo łatwo - przy niesymetrycznym ustawieniu kolana, gdy jedna strona kości obciera się bardziej, przez urazy i przez zużycie, czyli starzenie się. Zniszczona powoduje ból.

W składzie chrząstki jest glukozamina. Tę substancję, pozyskiwaną ze skorupiaków , można kupić bez recepty w aptece, a nawet w supermarketach. W najnowszym numerze magazyn "Runner's World" publikuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród biegaczy w USA: aż 95 proc. odpowiedziało, że sięgało po preparaty z glukozaminą (i lub chondroityną - innym składnikiem chrząstki). A 80 proc. twierdzi, że dzięki tabletkom odczuło poprawę. Polskich danych nie ma, ale wystarczy zapytać biegaczy o kolana. Gdy jeden zdradzi, że go bolą, natychmiast znajdzie się bardziej doświadczony, który doradzi mu tabletki.

Mnóstwo osób twierdzi, że preparat zmniejszył im ból, niektórzy zaklinają się, że już po kilku dniach. Ale nie ma badań jednoznacznie potwierdzających, że glukozamina pomaga. - Zjedzona tabletka musi wchłonąć się w przewodzie pokarmowym, rozłożyć się na fragmenty. Krew dostarczy pożądaną substancję do miejsca docelowego. A stawów mamy więcej niż lewe bolące kolano. Czyli działanie po tygodniu nie jest możliwe. Po trzech miesiącach już tak - tłumaczy dr Robert Śmigielski, ortopeda traumatolog.

Jest jeszcze jeden sposób na likwidacje bólu - zastrzyki w kolano, które stymulują produkcję chrząstki i mazi. Jeden wystarcza przeciętnie na pół roku. Specjaliści od antiagingu - nauki zajmującej się hamowaniem procesów starzenia i poprawą komfortu życia ludzi dojrzałych - proponują, by stawy serwisować jak auta. By zapobiegać zwyrodnieniom, regularnie przyjmować zastrzyki.

A jak samo bieganie wpływa na kolana? Śmigielski: - U ludzi, którzy trenują, chrząstka robi się grubsza. Ale uwaga! Ten pozytywny skutek możliwy jest przy odpowiedniej dawce biegania - nie można się przeforsowywać. I przy symetrycznej pracy kolan.

Przydatne linki: * Opisz bieg * Mapa biegów * Regulamin

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.