Marcin ze Szczecina: Kolana 34-latka

Niedawno postanowiłem biegać. Zacząłem od planu 10-tygodniowego

Pierwszy tydzień (wtorek, czwartek, sobota, niedziela) 5 razy: 2'bieg/4'marsz, drugi tydzień (wtorek, czwartek, sobota, niedziela) 5 razy: 3'bieg/3'marsz, trzeci tydzień (wtorek, czwartek) 4 razy: 5'bieg/2'marsz i po czwartku zaczęło mnie boleć trochę w kolanach (bardziej poniżej kolan po wewnętrznej stronie - jak na zdjęciu). W sobotę pobiegłem z bólem 4 razy: 5'bieg/2'marsz. Pogorszyło mi się na tyle, że musiałem zrobić sobie tygodniową przerwę. Początkowo ból odczuwałem przy chodzeniu podczas całego dnia, ale z czasem ból mijał i był odczuwalny tylko przy próbie biegania. Moje ,,truchtanie" zastąpiłem jazdą na rowerze (ból był znikomy). Po tygodniu pomimo usilnych starań i porządnej rozgrzewki ból nie ustępuje i nie pozwala przebiec nawet 100 m. Proszę o poradę.

Dane techniczne:

- lat 34, wzrost 180cm, waga 82kg.

- od 10 lat siedzący tryb życia, mało ruchu, sporadycznie rower, spacer,

- na początku rozgrzewką było parę przysiadów, wymachów i marsz,

- buty nowe (na początek nic wyszukanego) adidas running cushion,

- jeśli chodzi o stopy to buty ścieram na piętach i dużym palcu do wewnątrz. Np. schodzone buty sportowe są pochylone na piętach do wewnątrz.

Pozdrawiam.

Witam, to, co Pan opisuje, już tak naprawdę jest poza samym stawem. To miejsce wskazuje na przyczep mięśni zginaczy kolana, znajdujących się po przyśrodkowej stronie. Może to być gęsia stopka - właśnie to miejsce przyczepu. Oczywiście należałoby Pana zbadać. Z czego mógłby wynikać problem? Może ma Pan nadmierną rotację goleni na zewnątrz; trzeba byłoby popracować nad jej zmniejszeniem, np. przez taping derotacyjny, odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie gęsiej stopki a rozciągające miesień dwugłowy. Może biega Pan na przygiętych kolanach? Trzeba udać się do lekarza, ewentualnie zrobić USG, czy nie ma tam stanu zapalnego. Potem fizjoterapeuta i przegląd biomechaniczny - czyli właściwe poszukiwanie przyczyny Pana problemów. Do czasu wizyty lekarskiej najlepiej masować ten bolący fragment kostką lodu i rozciągać mięśnie zginające kolano. Pozdrawiam.