Robert: kilka lat temu zerwałem więzadła krzyżowe

Kilka lat temu miałem zerwane więzadła krzyżowe w kolanach, lewa noga (wypadek samochodowy); teraz narzuciłem sobie dosyć duże obciążenia biegowe i odczuwam duży ból, ale nie tylko w tym kolanie "z urazem", ale również w drugim (prawa noga)

Odpuściłem sobie bieganie cały kwiecień, ale to nic nie dało. Może jakieś ćwiczenia na odciążenie stawów kolanowych? Pozdrawiam.

Odpowiedź: Panie Robercie, uszkodzenie więzadła krzyżowego wiąże się często z uszkodzeniem innych struktur w kolanie. Nawet jeśli podczas wypadku zerwało się tylko krzyżowe, to kolano jest cały czas niestabilne. Niestabilność może oznaczać uszkadzanie innych struktur, w tym łękotki, a potem chrząstki. Delikatne podwichanie piszczeli podczas aktywności, może powodować wklinowywanie maziówki i ból. Drugie kolano boli zapewne, ponieważ próbuje Pan odciążyć to chore kolano. I tak kółko się zamyka. Radziłabym znaleźć dobrego lekarza i zastanowić się nad rekonstrukcją więzadła. Teraz dla tej chorej nogi najważniejsze jest wzmacnianie mięśni zginających kolano (tylna grupa uda).