Marcin: gdy rzepka niekrzepka

Trenuję bieganie od dwóch miesięcy intensywnie (głównie sprinty), a do tego jeżdżę na rowerze i na rolkach. Mój problem polega na tym, że czuję, a czasami nawet słyszę, jak coś przeskakuje mi w lewym kolanie po stronie zewnętrznej na wysokości połowy rzepki

Zawsze czułem, że coś przeskakuje, ale teraz to się bardzo nasiliło i w czasie sprintu czuję lekki ból. Trener twierdzi, że mam słabe smarowanie, więc pije glukozaminę. Boję się, bo kolana są bardzo skomplikowanymi stawami. Czy możliwe jest to, że przesunęła mi się łękotka?

Odpowiedź: Witam. Nie wynika to ze złego smarowania, ale ze złej pracy rzepki. Prawdopodobnie chodzi ona nie w swoim torze, jest źle obciążana, a pomiędzy rzepkę a kość udową wklinowują się podczas biegu tkanki miękkie. Może to wynikać z nadmiernego napięcia mięśni bocznej strony uda a zbyt słabego - przyśrodkowej. Glukozamina nie pomoże. Ona ma działać na odbudowę chrząstki, a :1 chrząstka się nie regeneruje, 2. musiałoby być za pomocą MRI stwierdzone, ze jest w ogóle uszkodzona. 3. glukozamina jest metabolizowana w wątrobie, więc nie jest bez znaczenia dla naszego organizmu. Należy dokładnie zdiagnozować problem zarówno RTG w pozycji Mershana, jak i na stojąco w wyproście kolan, jeśli potrzeba to USG, badanie biomechaniczne i jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Jeżeli lekarz powie, że to chondromalacja, to znaczy, że nie ma pojęcia i należy szukać innego. Pozdrawiam.