Marcin: chcę robić przysiady

Mój problem to staw kolanowy, bodajże rzepka (lewa). Po rowerze lub przebiegnięciu niedługiego dystansu nie mogę zrobić przysiadu rozkraczając przy nim lekko nogi, bo boli mnie lewa zewnętrzna część kolana

Działa to mniej więcej na takiej zasadzie, że podczas biegania kolano przyzwyczaja się do pozycji stojącej, (w której nie boli) a przy zatrzymaniu i próbie zrobienia przysiadu jest to nie możliwe z powodu bólu. Jak robiłem same przysiady (nie biegałem) to wszystko było w porządku, chodź też po rowerku czułem zastój i niemożność zgięcia kolana. Możliwe, że jest to spowodowane zbyt dużym obciążeniem ciała na stawy (90 kg na 180), jakimś uszczerbkiem z dzieciństwa lub po prostu staw mi siada, bo zbyt duży wysiłek na niego przypada. W każdym razie mam pytanie: czy są jakieś ćwiczenia, które mogłyby złagodzić ból i pozwolić mi na robienie przysiadów pomiędzy biegowymi postojami lub po nim? Jakieś, żeby rozruszać ten staw (rzepkę). Pamiętam też z przeszłości, że ból i niemożność zginania kolana trochę ustępował po intensywnej grze w piłkę (sporo się wtedy biegało i może je rozbiegałem?).

Odpowiedź: Witam, problem należy zdiagnozować. Może to uszkodzona łękotka boczna, która podczas przysiadu zakleszcza się pomiędzy kość udową a piszczelową, a może faktycznie problem z rzepką. Trzeba byłoby zobaczyć, jak napinają się mięśnie, które są silniejsze, które przykurczone, zobaczyć, w jaki sposób Pan biega. Proszę po takim bieganiu spróbować zacząć od rozciągnięcia zginaczy kolana i czworogłowego, a potem na siedząco delikatnie zginać i prostować kolano. Pozdrawiam.