Kontuzja stopy: Rozścięgno podeszwowe

Kontuzja stopy - jedna z najczęstszych kontuzji biegaczy. Pod tą ogólną nazwą wyróżniamy jednak wiele urazów, niekoniecznie związanych z samą stopą. Jednym z nich jest rozścięgno podeszwowe.

Bardzo trudne w leczeniu, ponieważ bardzo trudno je odciążyć – cały czas chodzimy więc rozścięgno ciągle jest napięta.

Objawy: Jest to ból punktowy, najczęściej w okolicach pięty, ale także na środku stopy.
Najczęściej uszkodzeniu ulega pasmo przyśrodkowe. Zaczyna się od zapalenia, potem
przechodzi w częściowe uszkodzenia, następnie tworzą się blizny, by ostatecznie powstały zmiany degeneracyjne, np. ostroga. Ostroga w okolicy pięty, jest raczej wynikiem chorującego rozścięgna. Sama ostroga, czyli wyrośl kostna, nie powoduje dolegliwości. Badania pokazują, że są one na tyle głęboko, że nawet podczas obciążania nie podrażniają rozścięgna podeszwowego. Występuje często u
osób ze szpotawym – supinującym ustawieniem stóp, chociaż to nie jest reguła. Problemy zaczynają się dopiero, gdy nadmiernie przeciążamy za nogi.

Leczenie: Zanim zdecydujemy o leczeniu, potrzebne jest badanie USG. To ono pokazuje nam stan tkanek miękkich. Leczenie jest trudne i długotrwałe. Stosuje się mobilizację tkanek miękkich i powięzi, rozluźnianie łydki, i zginaczy uda, taping, ćwiczenia stopy, stretching. Przy przewlekłych problemach dobre efekty przynosi igłoterapia, u niektórych dobrze działają fala uderzeniowe.