Uwaga! Hormony biegaczy szaleją!

To nie tylko osławione "endorfinki". Hormony wydzielane po wysiłku fizycznym wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej, zapobiegają osteoporozie, hamują apetyt, a nawet sprawiają, że czujemy się zaspokojeni.. Sprawdź, co dzieje się w Twoim organizmie po treningu.

Endorfiny (hormony szczęścia) to tylko element w całej gamie hormonów, które produkujemy w tracie i po wysiłku. Wszystkie mają wpływ na nasz wygląd i stan zdrowia. Warto urozmaicać trening, by stymulować ich wydzielanie. W zależności od tego, na jaki wysiłek się zdecydujemy, stężenie we krwi opisanych niżej hormonów może wzrosnąć, spaść lub pozostać bez zmian. Sprawdź co i w jaki sposób na Ciebie wpływa!

HORMONY WYDZIELANE PRZEZ PRZYSADKĘ MÓZGOWĄ:

 • HORMON WZROSTU - pobudza wzrost masy ciała , w tym także budowę tkanki łącznej, chrząstek i ścięgien . Zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji . Pomaga też w spalaniu tłuszczu , bo bierze udział w zamianie wolnych kwasów tłuszczowych w energię. Wydziela się podczas wysiłku oraz kiedy znajdujesz się w sytuacji stresującej.
   • PROLAKTYNA wraz dopaminą opowiadają za napięcie seksualne , a dokładnie utrzymują je na obniżonym poziomie. Dzięki temu czujemy się zaspokojeni. Do wzrostu wydzielania prolaktyny dochodzi po wysiłku fizycznym.
    • ESTROGENY - zwiększają odkładanie się wapnia w kościach, zapobiegając osteoporozie , stymulują wzrost kości i chrząstek oraz zwiększają przyswajania białek . Ich wydzielanie wzrasta wraz z intensywnością wysiłku.
     • KORTYZOL - im bardziej intensywny wysiłek, tym większe jego wydzielanie. Kortyzol pomaga spalać tłuszcz oraz zwiększa poziom glukozy we krwi, kiedy jesteś w stresie. Nadmiar kortyzolu (np. gdy jesteś w permanentnym stresie) prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Więc zrelaksuj się biegając!
      • HORMON TYREOTROPOWY (TSH) - reguluje wydzielanie hormonów tarczycy, a te z kolei mają ogromne znaczenie dla naszej przemiany materii . Niedoczynność tarczycy powoduje m.in. zwiększenie masy ciała, senność, stany depresyjne. Wydzielanie się hormonów tarczycy wzrasta wraz z intensywnością wysiłku.
      Zobacz wideo

      HORMONY WYDZIELANE PRZEZ PODWZGÓRZE:

      • DOPAMINA - to tzw. hormon motywacji. Im więcej dopaminy we krwi, tym większa wytrwałość w dążeniu do celu i poszukiwaniu wrażeń. Wydziela się po treningu o charakterze siłowym.

      HORMONY WYDZIELANE PRZEZ SZYSZYNKĘ:

      • SEROTONINA - wydziela się po każdym wysiłku fizycznym. Serotonina dodaje energii , poprawia humor, zmniejsza odczuwanie głodu oraz przyspiesza spalanie tłuszczu . Jej wydzielanie pobudza też... jedzenie czekolady !

      POZOSTAŁE HORMONY:

      • IRYZYNA - pobudza tkankę tłuszczową, wspomagając spalanie tłuszczu . Ma znaczenie w leczeniu cukrzycy oraz otyłości . Iryzyna wydziela się bezpośrednio po wysiłku fizycznym.
       • INSULINA - jest produkowana przez trzustkę. W trakcie treningu powoduje większe wydzielanie glukozy. Obniża to poziom glukozy we krwi. Wpływa między innymi na czynność jajników . Ma znaczących wpływ na metabolizm węglowodanów , ale też białek i tłuszczów.
        • TESTOSTERON - wydzielanie testosteronu wzrasta wraz z treningiem interwałowym i siłowym . Jednak trening tlenowy (np. długotrwałe bieganie umiarkowanym tempem) działa na jego niekorzyść. Powoduje spadek hormonu albo pozostawia jego stężenie bez zmian.
         • ADRENALINA I NORADREANLINA - stężenie tych hormonów wzrasta wraz z wydłużeniem czasu treningu oraz ze zwiększeniem obciążenia. Szczególnie trening siłowy pobudza ich produkcję. Aktywują proces, dzięki któremu organizm zaczyna korzystać z nagromadzonego tłuszczu . Oprócz tego, pobudzają nas do działania i wspomagają koncentrację . Nasze zmysły stają bardziej wyczulone, ciśnienie krwi wzrasta jednocześnie hamując apetyt. Organizm zaczyna pracować na najwyższych obrotach, dzięki czemu poprawia się metabolizm , a to oznacza, że nasze serce częściej się kurczy. Oba hormony wydzielają się znacznie intensywniej w przypadku wzrostu stresu.

         Endorfiny działają na organizm zaskakująco podobnie, co morfina, heroina czy nikotyna - uzależniają. Z tą tylko różnicą, że uzależnienie od ruchu to prawdopodobnie jeden z najzdrowszych nałogów. Biegaj, poddaj się burzy hormonów i ciesz się tym pozytywnym uzależnieniem!

         Biegaj z głową! Wypróbuj nasze plany treningowe [KLIKNIJ]

         Copyright © Agora SA