Bolące kolana: Co może się dziać gdy boli kolano w okolicach rzepki?

Co zrobić z bólem kolana w okolicach rzepki, który nie chce się wyprowadzić mimo rozciągania, wykonywania ćwiczeń i przejścia serii zabiegów? Doktor Urszula Zdanowicz z Carolina Medical Center odpowiada na Wasze pytania o urazy i przeciążenia. Tym razem opowiada o tym jakie patologie mogą być powiązane z bólem kolana i o rozsądnym podejściu do rehabilitacji.

"Od prawie roku borykam się z bólem prawego kolana, na dole pod rzepką po lewej stronie, czasami również na górze. Kiedyś biegałam zawodowo, potem miałam kilka lat całkowitej przerwy i jak wróciłam do sportu, to chyba za szybko chciałam zacząć mocne treningi. Podejrzewam, że to przeciążenie. Zrobiłam cztery miesiące przerwy i teraz biegam co drugi dzień powoli, w opasce uciskowej i jest w porządku. Czasem tylko czuję lekkie ukłucia ale nie przeszkadza to bardzo w biegu. Moje trasy treningowe są zróżnicowane - trochę betonu, trochę ziemi. Moja waga jest normalna. Lekarz ortopeda, u którego byłam powiedział mi, że wystarczy, że będę się rozciągać przed treningiem i powinno mi przejść. Próbowałam ale nie pomogło.

Robiłam ćwiczenia kledzikowe - bolało mocniej. Robię zimne okłady i polewam kolano lodowatą wodą po treningu i smaruję maściami. Miałam również serię zabiegów (laser, pole magnetyczne). Przyjmuję suplementy z kolagenem. Niestety ciągle czuję dyskomfort. Słyszałam kiedyś o leczeniu za pomocą zastrzyków z kwasu hialuronowego. Czy zdałoby to egzamin w moim przypadku?

W jakim kierunku powinnam pójść z leczeniem? Co zrobić żeby wrócić do pełni sprawności? Jakby dało radę nie chciałbym rezygnować całkowicie z treningów. Mam zamiar pobiec maraton w październiku lub listopadzie i chciałabym nie martwić się wtedy kolanem. Dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc, A."

Urszula Zdanowicz: Brakuje mi rozpoznania, nazwania Pani patologii. Co jest bezpośrednią przyczyną bólu. Rozumiem, że przypuszczamy, że problem może być związany ze stawem rzepkowo-udowym, ale jest to również precyzyjne jak stwierdzenie: w moim zepsutym samochodzie to co jest zepsute znajduje się pod maską...

Ma Pani dolegliwości od tak długiego czasu, że najwyższa pora by wziąć się za to - jak trzeba. Tak długo utrzymujące się dolegliwości powinny być wyjaśnione. Na pewno należy ponownie udać się do lekarze. Ortopeda nie musi od razu uderzać "z grubej rury". Faktycznie u wielu pacjentów rozciąganie może przynieść poprawę. Jeśli tak się nie stało w Pani przypadku to również jest to bardzo cenna wskazówka, a lekarz może przystąpić do dalszych działań, rozszerzenia diagnostyki itd. Myślę, że powinny zostać wykonane nastepujące badania: - RTG w celu wykluczenia patologii kostnych i dla ogólne oceny stawu; - MRI, w celu oceny wszystkich struktur wewnątrzstawowych.

Jakie mogą być przyczyny dolegliwości w tej okolicy?

- związane z nieprawidłowym ustawieniem rzepki, ale bez uszkodzeń chrząstki; - związane z nieprawidłowym ustawieniem rzepki, z różnego stopnia uszkodzeniami chrząstki; - związane z fałdem błony maziowej w przedziale przyśrodkowym; - związane z uszkodzeniem łąkotki; a to tylko niektóre z nich.

W każdym takim przypadku postępowanie jest inne, a w niektórych może być konieczne nawet leczenie operacyjne.

Chciałabym się jeszcze odnieść do ćwiczeń - rehabilitacji, którą Pani przeszła. Jeśli celem rehabilitacji ma być zmiana biomechaniki stawu i ustawienia rzepki, to z wyjątkiem naprawdę niewielkich patologii - powinna ona być wykonywana pod okiem fizjoterapeuty (i to z odpowiednim doświadczeniem w tej dziedzinie). Często obserwujemy również, że na początku rehabilitacji dolegliwości przejściowo się zaostrzają - nie znaczy to jednak, że obrano złą metodę leczenia, ale jedynie, że być może trzeba ją trochę zmodyfikować (np. inaczej dobrać ćwiczenia, i czasowo w porozumieniu z lekarzem włączyć leki itd.). Trzeba również pamiętać, że taki proces zazwyczaj trwa parę miesiecy i przedwczesne porzucenie ćwiczeń, bo "nie są skuteczne" jest częstym błędem.

Życzę zdrowia, dr Urszula Zdanowicz Carolina Medical Center www.carolina.pl

Mapa bólu kolana [INFOGRAFIKA]

Dr Urszula Zdanowicz 
Dr Urszula Zdanowicz, ortopeda traumatolog
Dr Urszula Zdanowicz, ortopeda traumatolog

Ortopeda traumatolog sportowy. Jest w zespole lekarzy opiekujących się polskimi olimpijczykami i w Zarządzie Komisji Medycznej PZPN. W latach 2005-2007 była członkiem Zarządu Komisji Medycznej PKOl,  była w ekipie medycznej w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Od 2004 do 2008 r. w zespole lekarzy opiekujących się kadrą narodową i olimpijską Polskiego Związku Pływackiego. Pracuje w klinice Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu urazów sportowych, chirurgii rekonstrukcyjnej i artroskopowej. Trenowała pływanie, biega, jeździ na nartach i rowerze.

Sprawdź, jakie ćwiczenia należy wykonywać na rozgrzewce, aby nie dopuścić do urazów!

Zobacz wideo

Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.