Zapytaj eksperta: powrót do biegania po kontuzji

Jak i kiedy wrócić do biegania po kontuzji? Kiedy można sobie pozwolić na pierwszy start, i jakich dystansów warto unikać? Prezentujemy Wam wybrane pytania i odpowiedzi, które kierujecie do eksperta Intersport. Zachęcamy również - pytajcie o wszystko co Was w bieganiu nurtuje. Maciej Łucyk jest do Waszej dyspozycji do końca maja.

"Start w sztafecie w Bochni skończył się według lekarza zapaleniem "gęsiej stopki". To było 10 marca. Ponieważ miałem dobrze przepracowaną zimę po trzech tygodniach przerwy i dwóch tygodniach treningów wystartowałem w Cracovia Maraton, na 28. kilometrze ból uniemożliwił mi dalszy bieg i zszedłem z trasy. Kiedy powinienem rozpocząć treningi aby kontuzja znowu nie dała znać O sobie i jak temu przeciwdziałać? Dodam także, że niestety moja waga to 115 kg, start w sztafecie w Bochni był moim pierwszym startem w zawodach w ogóle, a biegam od półtora roku. Średnio w tygodniu robię trzy treningi po ok. 1,5 godziny każdy, ok. dwóch razy w miesiącu biegałem po ok. 25 km. Proszę o poradę.

Pozdrawiam A."

Moim zdaniem start w maratonie nastąpił za szybko po starcie w Bochni tym bardziej, że po zawodach miał pan kontuzję. Po trzech tygodniach przerwy i tylko dwóch tygodniach przygotowań, start w maratonie bez żadnych powikłań graniczył z cudem. Przygotowując się normalnie do startu w maratonie ostatnie dwa tygodnie poświęcamy na zmniejszenie kilometrażu oraz zbieranie sił na start. W Pana przypadku ostatnie dwa tygodnie do maratonu poświecił pan na powrót do biegania. Oczywiście w zapobieganiu kontuzji dużą rolę odgrywa prawidłowy dobór butów biegowych. Radziłbym postawić na dobrą amortyzację. Najlepiej w tym celu wybrać się do sklepu, w którym będzie możliwość sprawdzenia układu stopy metodą dynamiczną na bieżni. Wiedząc jaki mamy układ stopy sprzedawca doradzi nam odpowiednie modele. Co do odpoczynku po kontuzji radzę zacząć spokojnie na pewno nie od startu w maratonie. Stopniowo wrócić do treningów, a dopiero potem myśleć o starcie w zawodach.

Pozdrowienia Maciej Łucyk

Masz pytanie? Zadaj je ekspertowi! Maciej Łucyk odpowiada na Wasze pytania do końca maja. Wystarczy napisać na zapytaj.eksperta@gazeta.pl.

Przeczytaj również: Zapytaj eksperta: Jak to jest z tym maratonem? Zapytaj eksperta: Co jeść po treningu i podczas maratonu?

Partnerem akcji jest: Logo InterSportLogo InterSport Intersport

Dołącz do nas na Facebooku.