Bieganie dobre na poprawę nastroju

Naukowcy już wiele lat temu odkryli, iż osoby, które biegają w sposób regularny cieszą się lepszym samopoczuciem i przeżywają więcej pozytywnych stanów i uczuć, aniżeli osoby prowadzące siedzący tryb życia. Umiarkowany wysiłek łagodzi wszelkie napięcia, frustrację, a także jest świetnym sposobem radzenia sobie ze stresem. W Stanach Zjednoczonych wielu terapeutów zamiast przepisywać leki na poprawę nastroju wysyła swoich klientów po prostu na trening. Nie dość, że sposób jest oszczędny i bezpieczny dla żołądka, to jeszcze jaki skuteczny!

Gdy myślimy o pozytywnych aspektach biegania, najczęściej przychodzi nam do głowy możliwość poprawy sylwetki i utraty kilku dodatkowych kilogramów. Zdajemy sobie sprawę jak dużo dobrego możemy zrobić dla własnego ciała, ale jednocześnie często nie doceniamy, ile korzyści z aktywności fizycznej czerpie nasza głowa.

Bieganie - lekarstwo na sen

Bieganie ma dobroczynny wpływ na psychikę głównie poprzez zdolność redukcji napięcia mięśniowego. Każdy stres - nawet najmniejszy, kumuluje się w naszym ciele i prowadzi do rozmaitych przeciążeń wywołując mniejsze lub większe dolegliwości bólowe. Wysiłek fizyczny paradoksalnie wprowadza organizm w stan rozluźnienia, dzięki czemu  nasze ciało w naturalny sposób uwalnia się od wszelkich napięć i zmagazynowanych w nim negatywnych emocji, a to zwrotnie prowadzi do poprawy samopoczucia. Badania udowodniły, że w przypadku osób zmagających się z bezsennością, bieganie może być wyśmienitym lekarstwem ułatwiającym zasypianie, a także pozytywnie wpływającym na jakość snu.

Bieganie - na rozwiązywanie problemów

Oprócz aspektu fizjologicznego, trening biegowy potrafi w doskonały sposób "zresetować" naszą głowę, a tym samym odciąć, choćby na chwilę od codziennych kłopotów i zmartwień. Przy wzmożonej aktywności fizycznej ludzki umysł dotlenia się i oczyszcza, myśli swobodnie przepływają, dzięki czemu stają się bardziej ustrukturyzowane i konstruktywne. Wiele badań potwierdza, iż zmiany jakie zachodzą w organizmie podczas biegu mają zbawienny wpływ na procesy myślowe, a tym samym sprzyjają rozwiązywaniu problemów i ułatwiają podejmowanie trudnych decyzji. Wysiłek fizyczny prowadzi również do wzrostu poziomu beta-endorfin w krwiobiegu, które odpowiadają za pozytywne stany emocjonalne odczuwane w trakcie, jak i po zakończeniu treningu. Bieganie zatem nie tylko redukuje stres i nieprzyjemne doznania, ale także winduje nasz nastrój i samopoczucie ponad przeciętny poziom!

Bieganie - dla lepszej samooceny

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż u osób, które poddają się systematycznemu treningowi obserwuje się wyższą subiektywną ocenę oraz wzrost pewności siebie. Systematyczna realizacja planu treningowego daje poczucie siły i dostarcza niezliczonej ilości pozytywnych informacji zwrotnych o sobie samym. Człowiek pokonując własne słabości na treningu, trwając w swym postanowieniu i pasji bez względu na zmęczenie, pogodę i inne przeszkody - z czasem nabiera przekonania, że "może wszystko", a wtedy nawet codzienny stres i problemy wydają się jakby mniej straszne i łatwiejsze do przezwyciężenia.

Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Agata Kołacińska - psycholog sportu

Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.