Łydka - synonim wiecznej sportowej młodości ("Ferdydurke" Witolda Gombrowicza). Typowa kontuzja biegaczy to tzw. łydka tenisisty. Ostry ból (czasem też krwiak), który oznacza uszkodzenie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki. Nasza fizjoterapeutka zaleca wtedy przerwę w treningach, chłodzenie bolącego miejsca, smarowanie żelem, koreczek pod piętę. Jeśli biegamy na śródstopiu lub chodzimy w szpilkach, może dojść do przeciążenia mięśnia płaszczkowatego (znajduje się pod brzuchatym). A przy zbyt dużym wysiłku (bez rozgrzewki) - do naderwania ścięgna Achillesa. Profilaktyka to rozciąganie (będzie na R). Ciągniemy palce stopy do siebie - przy wyprostowanej nodze rozciąga to mięsień brzuchaty, przy lekko ugiętej płaszczkowaty.
Łąkotka - częsta kontuzja sportowców. Łąkotki - boczna i przyśrodkowa - to amortyzatory w kolanie, zapewniają też jego stabilność. Przy nagłym wyproście i rotacji kolana mogą ulec uszkodzeniu, czujemy wtedy ich "zablokowanie". Fizjoterapeutka Ewa Witek-Piotrowska (która na naszej stronie www.polskabiega.plpomaga kontuzjowanym biegaczom, wystarczy przesłać pytanie na kontuzje@gazeta.pl) przestrzega, że to mocno obciąża stawy, a łąkotka się sama nie regeneruje. Lepiej jak najszybciej iść do specjalisty.
Łokieć - podczas biegu na długim dystansie powinien być zgięty pod kątem ok. 80 stopni. Na finiszu - bardziej wyprostowany.
Łódź - miasto, w którym co roku w maju, czyli w trakcie ogólnopolskiej akcji Polska Biega, odbywa się maraton (42 km). W Polsce co roku rozgrywanych jest kilkanaście maratonów. Najważniejsze odbywają się w: Dębnie (w tym roku był 19 kwietnia), Krakowie (26 kwietnia), Wrocławiu (13 września), Warszawie (27 września) i Poznaniu (11 października). Tworzą one tzw. Koronę Maratonów Polskich. Kto w ciągu kolejnych dwóch lat zaliczy wszystkie pięć biegów, otrzyma tytuł zdobywcy korony.