11 dni do startu!

Tyle czasu zostało ci na trening przed Biegiem Jesieni. Bo przecież "Polska biega", prawda?

Jeśli nigdy nie biegałeś, a chcesz...

...to zacznij. Na początek: 20-30 min i 3-4 km w środę, czwartek i piątek. Spróbuj niezależnie od wieku czy tuszy. Nie musisz (choć warto) mieć profesjonalnych butów - to spory wydatek (minimum 200 zł), kupisz, dopiero gdy poczujesz, że to twój żywioł. Wygodne, stare dresy (nogi zasłonięte, jest już chłodno), wygodna bluza, wszystko w miarę możliwości lekkie, przewiewne i raczej obcisłe.

Wybierz ładne miejsce - park, lasek, ale osiedlowa alejka też jest OK. Rano, wieczór, wszystko jedno, nawet jeśli pogoda kiepska. Lepiej biegać na podłożu miękkim niż np. na asfalcie. Zanim zaczniesz, koniecznie rozgrzej się (przysiady, skłony, wymachy nóg - ale też ostrożnie, słuchaj swojego nieużywanego ciała).

Zacznij bieg bardzo wolno, staraj się złapać jakiś rytm, nie powinieneś oddychać zbyt często (wydech na co drugą prawą/lewą nogę), a na pewno nie możesz biec tak szybko, by z trudem łapać oddech. Spróbuj na oko ocenić długość trasy (np. pętla 500 m) i postaraj się przebiec, ile możesz, bez zatrzymywania. Jak zabraknie ci sił, przejdź do marszu (nie stawaj, nie siadaj). I zacznij znowu, szukaj swojego tempa. Postaraj się zmierzyć, ile czasu zajmuje ci przebiegnięcie pętli (odcinka).

Jeżeli jesteś w stanie przebiec w pół godziny około 5 km, jesteś we wspaniałej formie i choćby dlatego powinieneś trenować biegi. Jeżeli nie jesteś, jeżeli co kawałek musisz robić przerwy, to z twoją formą jest kiepsko i tym bardziej powinieneś biegać. Za dwa tygodnie zobaczysz zdumiewającą poprawę. Już w naszym biegu będziesz innym człowiekiem: odzyskasz utracone ciało, poprawisz samopoczucie, poczujesz się młodszy.

Pierwszy trening nie powinien trwać dłużej niż 30 min, a może nawet krócej. Ważne: kończysz wolno, rozluźniony, a po biegu koniecznie rozciągasz się (skłony, naciąganie, wymachy nóg itp.).

Może się zdarzyć, że po dzisiejszym treningu jutro będzie ci ciężko zacząć, ale powinieneś dać radę i stopniowo się rozbiegać. Napisz, jak ci poszło - e-mail: polskabiega.pl@agora.pl.

Dla tych, którzy już biegają, mamy dziś jedną radę: róbcie swoje. Jutro więcej.