Joga dla biegaczy. Zwykła gimnastyka czy idealne uzupełnienie treningu?

Czy joga i bieganie to dobrana para? Jogę praktykować możesz bezpiecznie w domowym zaciszu. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznego sprzętu, a pracę nad ciałem wykonasz bez żadnych obciążeń. Co proponuje joga dla biegacza?
Zobacz wideo

Czy każdy może praktykować jogę?

Biegacze raczej niechętnie próbują praktyki jogi. Najczęstszą obawą jest brak wystarczającej elastyczności ciała i obawa przed zrobieniem sobie krzywdy. To nic bardziej mylnego, joga jest dla każdego, a co ważne niesie ze sobą wiele korzyści – zwłaszcza dla biegaczy. Przy jej praktyce należy kierować się jedną bardzo prostą zasadą, po pierwsze trzeba wsłuchać się w swój organizm i nie robić nic na siłę.

Trening funkcjonalny dla biegaczy z gumami miniband [8 ćwiczeń]

Dlaczego joga jest dobra dla biegaczy?

Bieganie prowadzi często to licznych przeciążeń i kontuzji. Wynika to z powtarzalności ruchu podczas biegu, co w konsekwencji wpływa na brak równowagi mięśniowo- szkieletowej. Podczas biegu zaangażowane są stale te same mięśnie, który z czasem tracą elastyczność. Joga może być świetnym treningiem uzupełniającym dla biegaczy, która pozwoli zwiększyć gibkość ciała poprzez rozciąganie mięśni. Zajęcia z jogi to również praca nad techniką, która naturalnie wymusza prawidłowe ustawienie miednicy, stóp czy kolan. To ważne nie tylko podczas biegania, ale również w codziennym funkcjonowaniu.

Joga dla biegaczyJoga dla biegaczy pixabay

Jakie korzyści niesie joga dla biegaczy?

Joga pozwala na wzmocnienie tych partii mięśni, które nie są zaangażowane podczas samego biegu. Podczas praktyki jogi wiele pozycji wymusza prace mięśni na różnych płaszczyznach. Co ciekawe biegacze z jednej strony mają bardzo silne nogi, ale stojąc w obliczu wykonania konkretnego ćwiczenia okazuje się, że pojawia się problem. Napięte i zmęczone mięśnie po treningu biegowym, są po prostu słabe. Joga pozwala na ich uelastycznienie i wydłużenie. Praktyka jogi wzmacnia mięśnie nie tylko nóg, ale także górną część tułowia, brzucha i pleców. Wzmocnienie mięśni powyżej lini bioder pomaga poprawić postawę podczas codziennych czynności, oraz wpływa na technikę biegu. Co więcej, mocny core pozwala na efektywną pracę rąk i nóg, zapewnia lepszą kondycję i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Rano, w południe czy wieczorem? Kiedy najlepiej biegać?

Wykonane poprawnie, pozornie prostej pozycji jogi wymaga zrównoważonej aktywności przeciwstawnych grup mięśniowych. Aby utrzymać pozycję, niektóre mięśnie muszą się rozciągnąć, a inne muszą się skurczyć. W ten sposób zachodzi naturalne zrównoważenie siły i elastyczności, co tworzy równowagę biomechaniczną. Jest to jedna z głównych korzyści, które czekają na biegaczy, podejmujących regularną praktykę jogi.

Twoje ciało wzmocni się, stanie bardziej elastyczne, odporne i gibkie, przez co automatycznie mniej podatne na urazy.

Joga ma również zbawienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, szkieletowy i hormonalny. Dodatkowo masowane są narządy wewnętrzne i odpowiednio dotlenione. Joga wpływa na przyspieszenie metabolizmu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób żołądkowo-jelitowych.

Joga zwiększa pojemność płuc, co dla biegaczy jest bardzo istotnym aspektem. Im lepsza pojemność płuc, tym więcej tlenu krąży w organizmie, to chyba najlepsza wiadomość dla biegaczy długodystansowych. Pojemność płuc jest silnie związana z poprawą wytrzymałości oraz wydolnością sportowców. Głębokie oddechy podczas jogi wyzwalają napięcie, zmniejszają stres i lęk.

Zimny prysznic dla biegaczy, dlaczego warto?

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.