Rano, w południe czy wieczorem? Kiedy najlepiej biegać?

Czasami biega ci się lekko i dynamicznie, ale bywają takie treningi kiedy czujesz, że twoje nogi są jak z ołowiu. Czy na samopoczucie podczas biegania wpływa pora dnia? Kiedy jest idealny czas na trening, a organizm czerpie z niego najwięcej korzyści?
Zobacz wideo

Bieganie rano, plusy i minusy

Dla wielu osób bieganie rano to idealny sposób na rozpoczęcie dnia.

Jeśli zdecydujesz się na poranną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, dostarczysz swojemu organizmowi zdrową dawkę tlenu. Poza tym przyspieszysz metabolizm, co wspomoże proces spalania tkanki tłuszczowej i utraty zbędnych kilogramów. Bieganie rano to także świetny sposób, aby się obudzić i dać sobie zastrzyk energii na resztę dnia.

Jak zmotywować się do biegania rano? [10 trików]

Trening o poranku możesz potraktować jak rutynę, przygotowującą cię do udziału w zawodach, które zazwyczaj odbywają się przed południem.

O świcie trudno jednak wykonać intensywny trening interwałowy, ciało nie jest bowiem gotowe, aby poradzić sobie z tak intensywnym stresem i przekształcić go w efektywny trening. Ryzyko kontuzji lub nadmiernego wysiłku jest bardzo wysokie o tej porze dnia. Dotyczy to również biegów po długiej drzemce. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, żeby spokojnie zjeść śniadanie, odczekać godzinę i dopiero potem wyjść na trening, zaplanuj tego typu jednostkę w innej części dnia. Trenując intensywnie rano, jesteś narażony na odwodnienie, pamiętaj o uzupełnieniu płynów po przebudzeniu. W nocy twój organizm traci sporo wody.

Bieganie na czczo, czy to ma sens?

Bieganie w południe, plusy i minusy

Trening w południe sprzyja realizacji treningu na wysokich obrotach.

O tej porze dnia organizm nie jest jeszcze zmęczony codziennymi obowiązkami, za to dobrze nawodniony po nocy i po odpowiedniej dawce energii dostarczonej z posiłku. Trening o tej porze dnia może okazać się zbawienny na pokonanie kryzysu podczas pracy w biurze.

10 sposobów na bieganie w upale, jak się do tego przygotować?

Jednak wkomponowanie treningu w środku dnia jest dla większości osób po prostu niemożliwe. Poza tym bieganie w samo południe, zwłaszcza latem wiąże się z koniecznością treningu w upale, co nie zawsze jest korzystne dla organizmu. W biurze musisz mieć prysznic, a po treningu poranna stylizacja nie będzie już taka ładna. Poza tym bieganie w środku dnia rozbija często dzień i burzy ułożony wcześniej harmonogram.

Bieganie wieczorem, plusy i minusy

Bieganie wieczorem to dobry sposób na relaks.

Bieganie wieczorem to idealny sposób na rozładowanie napięcia po całym dniu. Podczas treningu możesz sobie ułożyć plan na kolejny dzień, łatwiej jest też wkomponować wysiłek, kiedy wiesz, że po treningu możesz całą noc poświęcić na regenerację.

Mimo zmęczenia wieczorne bieganie może jednak utrudniać zasypianie. Organizm jest pobudzony przez trening i trudno jest zasnąć.

Jak biegać po ciemku? [9 praktycznych porad]

Kiedy biegać najlepiej?

Rozsądnie jest zastanowić się, czy jesteś bardziej pobudzony rano, czy wieczorem. Zasadniczo, najlepszą porą do biegania jest ta część dnia, w której czujesz się najlepiej. Podczas planowania treningów ważny jest twój codzienny harmonogram: praca, czas wolny, schemat snu czy czas posiłków. Każda pora dnia ma swoje wady i zalety. Pomyśl o swoich indywidualnych celach, czy chcesz schudnąć, zmniejszyć poziom stresu czy polepszać wyniki na danym dystansie? Jeśli chcesz zadbać ogólnie o dobrą kondycję, bez specjalnych założeń, spokojnie możesz trenować o dowolnej porze dnia.

Copyright © Agora SA