Znalezienie odpowiedniego partnera treningowego wymaga czasu. Może się okazać, że nie będziesz mieć zbyt dużego wyboru, zwłaszcza jeśli mieszkasz w małej miejscowości. Warto jednak od czasu do czasu pokusić się o bieganie w towarzystwie.
Jaki powinien być partner treningowy?
- godny zaufania
- umie słuchać
- ma podobne warunki fizyczne co ty
- jest zaangażowany
- mieszka w pobliżu
- wspiera i motywuje
Kamil Jastrzębski często trenuje w towarzystwie swojego trenera Huberta Duklanowskiego.
Co daje bieganie w towarzystwie?
1. Motywacja
Partner do biegania zmobilizuje nie tylko do samego wyjścia na trening, ale pogoni podczas biegania jak zaczniesz opadać z sił. Razem łatwiej wykonać trudną jednostkę, a w trakcie treningu głupio jest odpuścić, jeśli twój towarzysz bez problemu pokonuje kolejne kilometry. Nawet jeśli dopadnie cię spadek motywacji, wyjdziesz na umówiony trening, bo nie będziesz chciał zawieść swojego towarzysza.
2. Rywalizacja
Wspólne treningi wprowadzają element rywalizacji, dzięki której łatwiej jest zmobilizować się do podkręcenia tempa. Podczas długich, progresywnych wybiegań wsparcie drugiej osoby może okazać się nieocenione. Dzięki rywalizacji możemy znacznie podnieść swoją wydajność na treningach i tym samym efektywniej pracować nad formą. Kiedy w przypadku samotnego treningu głowa już odpuszcza i zaczynasz zwalniać, biegnąc z kimś, wystarczy mały impuls, żeby mimo wszystko przyspieszyć.
3. Współpraca
Bieganie w towarzystwie to współpraca, która ułatwia realizację treningów w trudnych warunkach. Przykładem może być trening interwałowy na stadionie lekkoatletycznym (ale nie tylko). Po pierwsze bieganie z drugą osobą ułatwia utrzymanie tempa, ten kto prowadzi dany odcinek wie, że ma za plecami drugą osobę i to go mobilizuje do rytmicznego biegu. Z kolei biegacz, siedzący na plecach rozprowadzającego tempo nie skupia się na kontroli czasu, a jego zadaniem jest jedynie doklejenie się do swojego partnera. Drugą zaletą biegania w takim układzie, jest możliwość schowania się przed ewentualnym wiatrem. Idealnie jest zamieniać się miejscami, co drugie powtórzenie.
4. Wymiana doświadczenia
Podczas wspólnych spotkań na treningu masz możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi planu treningowego, diety czy nawet motywacji. Wspólnie z przyjacielem masz szansę omówić strategię na zawody lub rozłożyć na czynniki pierwsze plan treningowy.