Redukcja treningów przed maratonem, czyli co nam daje tapering przed startem?

W dniu startu musisz czuć się wypoczęty, zregenerowany i w pełni sił. Istotnym elementem każdego planu treningowego przed maratonem jest zmniejszenie obciążenia treningowego czyli tzw. tapering. Gdy maraton zbliża się wielkimi krokami, najważniejsze to uwierzyć w swoje możliwości i dopasować redukcję treningów do własnych potrzeb.

Korzyści z redukcji?

Przygotowania do maratonu wymagają dużego nakładu sił i zaangażowania. Bez względu na to, na jaki czas biegniesz zmęczenie związane z realizacja planu treningowego pod maraton to nie bułka z masłem. Znalezienie równowagi pomiędzy kontynuacją treningu na 2-3 tygodnie przed zawodami, a wypoczynkiem jest bardzo ważnym elementem w drodze do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Redukcja koryguje zniszczenia spowodowane przez nawarstwiające się zmęczenie. Ponad to poprawia ekonomikę biegu i siłę mięśni. Zmniejszenie intensywności treningów ma również korzystny wpływ na „głowę” i odpoczynek od reżimu treningowego. Redukcja pozwala na naprawę uszkodzeń mięśni na poziomie mikrokomórkowym i odnawia zapas glikogenu w mięśniach oraz wątrobie.

Zasady redukcji przed maratonem:

 • rozpocznij redukcję na trzy tygodnie prze maratonem,
 • utrzymaj intensywność treningu,
 • zmniejsz kilometraż,
 • realizuj łatwiejsze sesje treningowe lub zrób sobie wolne,
 • zadbaj o dietę i nawodnienie,
 • wyeliminuj napięcie mięśni, rozważ wizytę u fizjoterapeuty

Trening biegaczaTrening biegacza fot.: www.freepik.com

 W jaki sposób redukować trening?

W przypadku maratonu optymalny czas trwania redukcji wynosi od 2 do 3 tygodni. Nie może być on zbyt krótki, w przeciwnym razie podczas zawodów możesz odczuwać zmęczenie. Za to zbyt długi okres redukcji może zaprzepaścić część wypracowanej formy. Dobrze dobrana redukcja będzie dla twojego organizmu dodatkowym kopem w dniu startu. Trzeci tydzień, licząc od zawodów wstecz, to najlepszy moment na redukcję. Wielu biegaczu traci w tym czasie czujność, start wydaje się jeszcze odległy i łatwo o przetrenowanie.

Przy redukcji należy skupić się na zmniejszeniu kilometrażu, przy jednoczesnym utrzymaniu intensywności. Nie rezygnuj z biegów tempowych oraz interwałów, które podtrzymują adaptację do intensywnych prędkości wypracowanych przez okres kilku miesięcy.

Na 2 tygodnie przed maratonem wystartuj w zawodach kontrolnych (np. 10 km), to idealny sposób na tzw. przetarcie i pobudzenie organizmu. Dzięki temu zyskasz pewność siebie i uspokoisz się, że jesteś w formie. Warto w proces regeneracji wplatać jednostki o zwiększonej intensywności. Taki rodzaj redukcji sprawi, że przy jednoczesnym poczuciu wypoczynku zyskasz pewność siebie związaną z maratonem.

Kiedy zaczynasz cięcia w kilometrażu, mogą kusić się inne aktywności fizyczne. Lepiej jednak odłożyć te pokusy na później. Wobec ćwiczeń wzmacniających, stabilizacji czy treningu ogólnorozwojowego należy zastosować podobne podejście. Zasadnicza robota została już wykonana i musisz skupić się jedynie na utrzymaniu tego co wypracowałeś. Nie dodawaj nowych ćwiczeń, nie eksperymentuj z treningami. Na 2-3 tygodnie przed startem jest już za późno na wprowadzanie zmian.

3 tygodnie przed maratonem: zmniejsz kilometraż o ok. 20-30 proc.
2 tygodnie przed maratonem: zmniejsz kilometraż o ok. 40 proc.
1 tydzień przed maratonem: zmniejsz kilometraż o ok. 60 proc.

Jak zachować energię i nie zwariować?

 • unikaj stresu w pracy,
 • wysypiaj się,
 • nie planuj długich podróż,
 • zminimalizuj czas spędzony na Expo,
 • wizualizuj udany start,
 • nie eksperymentuj z dietą,
 • zwiedzanie zostaw na później.
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.