5 sposobów na zerwanie z nudą podczas długich wybiegań

Bieganie nawet dla największych pasjonatów, bywa czasami nudne. Warto zerwać z rutyną i monotonią. Co zrobić, żeby długie jednostki nie były nudne?

BieganieBieganie fot.: pixabay

1. Nie biegaj sam

Umów się na wspólne bieganie ze znajomym. Potraktuj ten czas na "plotki", wymianę doświadczeń, motywację i wsparcie podczas treningu. Druga osoba może okazać się najlepszą inspiracją do biegania, łatwiej jest wytrwać w treningu do końca. Czas mija zdecydowanie szybciej, nawet nie wiesz kiedy przełamujesz kolejne słabości. Warto jednak, od początku ustalić zasady gry i dostosować odpowiednie tempo, tak żeby towarzysz nie odpadł po 15 min wspólnego biegania. Dobrze jest gonić silniejszego i dzięki temu poprawiać swoje wyniki, ale wszystko musi mieścić się w granicach rozsądku. To ma być przede wszystkim przyjemność, którą chętnie powtórzysz w najbliższym czasie.

O biegowych celach, sposobie ich wyznaczania i realizacji [psycholog]

2. Bądź kreatywny

BieganieBieganie Fot.: pixabay

Stwórz playlistę z ulubioną muzyką, słuchaj podcastów i audiobooków. Potraktuj trening jako dodatkowy pakiet czasu na odsłuchanie ciekawych rozmów zapisanych w postaci podcastów lub nadrobienie zaległej lektury. Ucz się języków obcych, nie chodzi o niuanse dotyczące gramatyki czy poprawnej pisowni, a raczej o osłuchanie się z językiem i akcentem. Zacznij trening spokojnie, przez pierwsze 2-3 km złap rytm, dopiero potem włącz odtwarzacz. Ustaw poziom decybeli tak, żeby wiedzieć co dzieje się w Twoim otoczeniu. Musisz słyszeć nadjeżdżający samochód, szczekającego psa czy wołanie innej osoby. Zadbaj o własne bezpieczeństwo. Nie daj się zaskoczyć.

3. Zmień przyzwyczajenia

BieganieBieganie Fot.: pixabay


Nie biegaj stale utartymi ścieżkami. Zmień kierunek biegu na dobrze znanej Ci trasie, zacznij tam, gdzie zazwyczaj kończysz i biegnij w drugą stronę. Staraj się wybierać nowe kierunki, zwiedzaj okolicę. Wsiądź do autobusu, odjedź kilka przystanków, a potem wróć do domu zwiedzając kręte uliczki nowego otoczenia. Zamiast skupiać się na tempie, które w długich wybieganiach jest raczej komfortowe, postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów po drodze. Wybieraj zróżnicowany teren: las, park, asfalt, za każdym razem wprowadź nowy element.

Przygotuj się do Półmaratonu na wiosnę! [plan treningowy]

4. Zajmij czymś głowę

TreningTrening fot.: pixabay

Ustaw sobie pośrednie cele, podziel trening na etapy. Załóż sobie, że na trasie znajdziesz np. 5 osób, albo policz, ile faktycznie ich spotkałeś. To dobry moment na analizę dotychczasowych treningów, snucie planów, ułożenie kalendarza biegowego na najbliższe starty. Przypomnij sobie, po co biegasz, ile sprawia Ci to radości i satysfakcji. Wizualizuj sobie najbliższy start, zastanów się jaką strategię chcesz przyjąć, czego oczekujesz.

5. Wyznacz krótkoterminowy cel

BieganieBieganie fot.: pixabay

Skoncentruj się na tym co dzieje się tu i teraz. Załóż sobie, gdzie chcesz dobiec, wcześniej możesz znaleźć interesujący Cię punkt na mapie. Podziel swój trening na etapy, pierwsze kilometry potraktuj jak rozgrzewkę, na kolejnych zwiększ nieco intensywność, ostatni odcinek pobiegnij najszybciej - ale nadal w zakresie tempa komfortowego. Warto skupić się na mniej odległych celach, nie myśl, ile jeszcze zostało do końca treningu, tylko staraj skupić się na konkretnych punktach: lampa, drzewo, górka, budynek. Przeplataj bieganie ćwiczeniami wzmacniającymi, np. przebiegnij 5 km, zatrzymaj się i zrób 10 przysiadów, po czym rusz dalej. Załóż sobie, że zrobisz co najmniej 10 takich serii. Biegaj z otwartym umysłem, rozwijaj się w różnych kierunkach.

Nie bój się zmian.

Czego możesz nauczyć się od zawodowców?