5 błędów w treningu, które hamują Twoje wyniki na zawodach

Biegasz, wylewasz siódme poty, a Twoja forma stoi w miejscu? Być może popełniasz jeden z tych błędów. Zobacz, co może znacząco wpływać naTwoje biegowe wyniki.

1. Od lat stosujesz te same metody treningowe

trening trening  [shutterstock.com]

Podbiegi we wtorek, przebieżki w czwartek. Sobota znów podbiegi, a w niedzielę długie
wybieganie. I tak od 2010 roku. Znasz to? Tego typu trening nie jest czymś nagannym, jednak warto wiedzieć, że organizm przyzwyczaja się do stosowania ciągle tych samych środków. Czasem wystarczy jeden, niewielki bodziec, np. wprowadzenie treningu interwałowego, większy kilometraż podczas długiego wybiegania lub wręcz coś zupełnie z innej półki np. wdrożenie nowego treningu siłowego. Może się okazać, że już po 2-3 tygodniach zaczniesz obserwować znaczące zmiany.

2. „Klepiesz” kilometry, zamiast różnicować trening

BieganieBieganie fot.: pixabay

Zaprawieni w bojach biegacze dobrze wiedzą, że duża liczba kilometrów wybieganych w spokojnym tempie, rzadko przekłada się na wyniki. Dlaczego tak się dzieje? Otóż jeśli na treningach biegasz wolno, to dlaczego na zawodach miałbyś osiągnąć ekstremalne prędkości? Ciało nie jest w stanie zrobić tego, czego się wcześniej nie nauczyło. Owszem, na zawodach zadziała adrenalina i na pewno będziesz w stanie nieco bardziej przycisnąć, niż w trakcie codziennego treningu. Jednak uwierz, dopóki nie zaczniesz wprowadzać w tygodniu mocniejszych akcentów, nie będziesz w stanie rozwinąć swojego potencjału.

3. Pomijasz treningi uzupełniające

trening obwodowytrening obwodowy [fot. Fotolia/gazeta.pl]

Każde zawody biegasz tak, że pierwsza połówka jest znacznie szybsza od drugiej? Być może źle dobierasz tempo, ale problemem mogą być również zbyt słabe mięśnie. To one pomagają Ci zachować efektywny, długi, ładny biegowy krok od startu aż do mety.
Nie chodzi tu jednak o budowanie masy, wszak to nie wielbiciele siłowni są najlepszymi
biegaczami. Na jakie ćwiczenia warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim stabilizacja: ćwiczenia na taśmach typu TRX, półprzysiady na poduszce rehabilitacyjnej (tzw. berecie), podpory. Nie zaszkodzą też tradycyjne zestawy ćwiczeń: przysiady, brzuszki, pompki, a także opcjonalnie trening na maszynach na siłowni.

4. Nie regenerujesz się odpowiednio

RegeneracjaRegeneracja fot.: pixabay

Na regenerację składa się sen, dni wolne od treningu, dieta, rolowanie, nawadnianie, stretching, unikanie stresu, a dopiero na końcu odnowa biologiczna. Żadna sauna nie pomoże, jeśli na co dzień nie dosypiasz, jesteś w stałym napięciu, odżywiasz się fast foodami. Pamiętaj, że trening to w pewnym sensie zamach na swój organizm. Mocne bieganie powoduje liczne mikrourazy i stany zapalne. Będziesz mocniejszy tylko wtedy, gdy pozwolisz organizmowi naprawić „ubytki”. Dlatego jeśli oprócz biegania masz na głowie również codzienne życie, musisz robić sobie w tygodniu 1-2 dni odpoczynku.
Ważną sprawą w regeneracji, jest również dieta. Bez spożywania naturalnych, jak najmniej przetworzonych produktów, nie jesteś w stanie szybko wracać do pełnej sprawności po ciężkim treningu. Organizm po prostu nie ma z czego czerpać, by się odbudowywać.

5. Szukasz dróg na skróty

Usłyszałeś, że dzięki interwałom będziesz biegał szybciej? Suplementujesz kurkuminę, bo kolega brał i zrobił życiówkę w maratonie? Musisz wiedzieć, że na sukces w każdym sporcie składa się wiele czynników. Interwały mają sens, jeśli wykonujesz też inne treningi, ćwiczenia sprawnościowe, wysypiasz się, a do tego jesz zdrowo.
Suplementy? Odżywki? Branie ich jest jak najbardziej zasadne pod warunkiem, że Twoja dieta nie pokrywa zapotrzebowań Twojego organizmu. Jeśli Twój trening kuleje, żadne tabletki nie pomogą Ci osiągnąć wymarzonego wyniku.

O autorce

Iwona Ludwinek-Zarzeka – ekspert projektu LigaBiegowa.pl, darmowej, ogólnopolskiej rywalizacji dla biegaczy, która trwa cały rok. W tym wyścigu, KAŻDY ma szansę wygrać jedną ze 146 nagród. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na stronę Ligabiegowa.pl.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.