Nike Zoom Vaporfly Elite. Czy nowa technologia pozwoli pobić rekord świata w biegu maratońskim?

Ultralekkie i wyjątkowo sprężyste Nike Zoom Vaporfly Elite nadają nowy wymiar prędkości w biegach ulicznych. 7 marca br. uczestnicząc w spotkaniu wspólnie z dziennikarzami 40 krajów świata poznaliśmy nowe oblicze biegów maratońskich. Czy dzięki współpracy z Nike maratończycy pobiją rekord świata? Nie mogło nas tam zabraknąć!

Wtorkowy poranek, piękne słońce świecące nad Mediolanem i dziennikarze mówiący w różnych językach świata. Wszyscy spotkali się po to, by zobaczyć jak rodzi się prawdziwa historia. Tuż po porannym śniadaniu udaliśmy się w podróż. Nikt nie spodziewał się tego, że dotrzemy na legendarny tor wyścigowy w Monzie.

Projekt Breaking2 przed wyjazdem owiany tajemnicą, stał się hasłem przewodnim naszego spotkania. Marka Nike, która stawia sobie za cel współpracę z najlepszymi sportowcami, tym razem stanęła przed prawdziwym wyzwaniem. Breaking2 to projekt, którego założeniem jest złamanie bariery dwóch godzin na dystansie maratońskim. Aby tego dokonać, trzej biegacze: Eliud Kipchoge, Lelisa Desisa i Zersenay Tadese starają się, by każdy ich krok był maksymalnie efektywny, co ułatwić mają im nowe Nike Zoom Vapor Elite z podeszwą Nike ZoomX.

Wielomiesięczne przygotowania do pobicia rekordu świata zakończą się maratonem, który odbędzie się już w maju tego roku. Okazało się, że nasze spotkanie w Monzie nie jest przypadkowe. Jako pierwsi na świecie dowiedzieliśmy się, że to historyczne wydarzenie odbędzie się właśnie we Włoszech. Wielomiesięczne badania naukowców z Nike pokazały, że to właśnie tam zarówno pod względem trasy oraz warunków atmosferycznych będą najbardziej sprzyjające warunki do pobicia rekordu świata. 

Ogromną niespodzianką, a zarazem wyzwaniem była możliwość pokonania kilkuset metrów na torze w tempie biegaczy, którzy będę bić rekord świata. Będąc zwykłym obserwatorem biegów można uznać, że nie jest to trudne zadanie. Jednak podążając za autem, które wyznaczało nam tempo biegu powoli traciło się grunt pod nogami. Choć bieg dla odważnych trwał zaledwie kilkadziesiąt sekund, nie zapomnę tego do końca życia! Moje dotychczasowe spojrzenie na biegi maratońskie totalnie się zmieniło. Jestem pod ogromnym wrażeniem prędkości maratończyków i niezwykłej wytrzymałości ich organizmu. 

Po naszych ogromnych zmaganiach mogliśmy wspólnie obserwować trening biegaczy, którego dystans wynosił bagatela 21 kilometrów. To zdecydowanie nie był zwykły bieg. Grono naukowców z Nike stale pracowało nad zmianą rozstawienia pacemakerów, którzy nie tylko byli odpowiedzialni za utrzymanie prawidłowego tempa, ale również minimalizowanie wiatru, który wytwarzają maratończycy podczas biegu. Jak się okazuje ma on ogromny wpływ na czas w jakim dotrą do mety.

nikenike nike

Projekt Breaking2 to nie tylko przygotowanie pod względem warunków zewnętrznych oraz samo przygotowanie biegaczy. Ogromne znaczenie ma dobór odpowiedniego obuwia oraz stroju sportowego. To właśnie nad tymi aspektami eksperci Nike pracują już od wielu miesięcy, a my jako pierwsi mogliśmy zobaczyć na własne oczy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne zastosowane w odzieży i obuwiu sportowym.

Ogólna koncepcja buta została indywidualnie dostosowana do każdego z biegaczy, podkreślając jak ważny element realizacji wizji Breaking2 stanowi sprzęt. Sygnalizuje także odejście od przekonania „mniej znaczy więcej”, przyszłość można zmienić dzięki podejściu „więcej znaczy więcej”.

Forma zawsze musi podążać za funkcjonalnością. Staraliśmy się, aby but wyglądał jeszcze bardziej „aerodynamicznie", a cała jego estetyka nawiązywała do szybkości  - mówi Stefan Guest, Senior Footwear Design Director w Nike.

Przełomowy design jest wynikiem sumy funkcji jego poszczególnych elementów. Zamiast szukać zupełnie nowych rozwiązań, w bucie wykorzystano nowe wersje materiałów, które od dziesięcioleci stosowane są w obuwiu startowym. Teraz jednak użyto ich w jeszcze bardziej przemyślany i trafny sposób.

O ile tradycyjne obuwie sportowe charakteryzuje się płaskim, niskim profilem podeszwy, to amortyzacja podeszwy Nike ZoomX w modelu Nike Zoom Vaporfly Elite - która jest istotnie lżejsza, bardziej miękka i sprężysta niż tradycyjne pianki - wyróżnia się 21 mm profilem w obszarze przedniej części stopy. But zaprojektowano tak, aby zwiększyć zwrot energii uderzenia o podłoże oraz polepszyć amortyzację przy kontakcie stopy z nawierzchnią. Model Nike Zoom Vaporfly Elite powstał w oparciu o wskazówki uzyskane od sportowców oraz analizę biomechaniczną i wykorzystanie najbardziej zaawansowanej wiedzy technologicznej. 

W rezultacie uzyskano zupełnie nowatorskie rozwiązanie, opierające się na zastosowaniu ultralekkiej i wyjątkowo sprężystej podeszwy Nike ZoomX oraz jednokierunkowej płytki z włókna węglowego, która charakteryzuje się profilem sztywności zoptymalizowanym pod kątem potrzeb biegacza. Podeszwa, stworzona z uwzględnieniem zasad aerodynamiki, podkreśla ikoniczny charakter oraz akcentuje dynamikę jako kluczową cechę tego modelu. Całości dopełnia cholewka w technologii Flyknit zaprojektowana indywidualnie dla każdego z biegaczy. 

Nike ZoomX to rozwiązanie stanowiące o innowacyjności buta Nike Zoom Vaporfly Elite - twierdzi Tony Bignell, wiceprezes działu innowacji obuwia Nike. - Przełomowa podeszwa Nike ZoomX oraz profilowana płytka z włókna węglowego zapewniają sprężystość, amortyzację i minimalizację strat energii w fazie wybicia z palców.

nikenike nike

Poza 21 mm profilem podeszwy w obszarze przedniej części stopy, Nike Zoom Vaporfly Elite wyróżnia również 9 mm offset, który ma minimalizować ryzyko naciągnięcia ścięgna Achillesa. Jest on również widoczny w unikalnej geometrii płytki z włókna węglowego i rozmytej kolorystyce podeszwy. Płytka z włókna ma za zadanie podnosić sztywność przy zginaniu, tym samym zapewniać większą efektywność każdego kroku i minimalizować straty energii przez cały czas trwania biegu.

Zdajemy sobie sprawę, że sztywniejsze podeszwy poprawiają ekonomię biegu - zauważa Bret Schoolmeester, Senior Director w Global Running Footwear. - Jednak zbytnia sztywność może prowadzić do przenoszenia obciążeń ze stopy na łydkę, podnosząc poziom zmęczenia z każdym kilometrem biegu. W modelu Nike Zoom Vaporfly Elite opracowaliśmy specjalną geometrię tego elementu, która ma zapobiegać temu zjawisku

Dr Geng Luo, zajmujący się biomechaniką biegu w laboratorium Nike Sport Research Lab wyjaśnia - Płytka w bucie ma za zadanie redukować straty energii podczas jego zginania. Nasza płytka o specjalnym kształcie i odpowiedniej sztywności gwarantuje, że obciążenia nie są przenoszone ze stopy na łydkę.

But Nike Zoom Vaporfly Elite z podeszwą Nike ZoomX  został zaprojektowany, aby pomóc trzem biegaczom: Kipchoge, Desisie i Tadesemu, pobić w tym roku na torze w Monzie barierę dwóch godzin na dystansie maratońskim.

nikenike nike

Odzież, w której trenują biegacze projektu Breaking2 to również nowy wymiar komfortu, dopasowania i lekkości. Koszulkę wykonano w technologii Seamless Transfer Knit, która gwarantuje wentylację we wszystkich miejscach, które tego wymagają. Zastosowano także idealne dopasowanie, oparte na danych pochodzących ze skanowania kształtu ciała oraz indywidualnych preferencjach każdego z biegaczy. Spodenki Nike Short Tight odbiegające od standardowych modeli, charakteryzują się indywidualnie dobraną długością nogawek i poziomem przylegania do ciała. Ponadto szorty wyróżnia tekstura Nike Aeroblade obniżająca opór aerodynamiczny. Rękawki Nike Arm Sleeves pozwalają biegaczom przetrwać treningi w chłodniejsze dni, natomiast taśma Nike Aeroblade redukuje opory aerodynamiczne w najbardziej krytycznych obszarach, czyli dolnych partiach nóg. Całość uzupełniają skarpety, które zaprojektowano tak, by współdziałały z butami, gwarantując wentylację we wszystkich niezbędnych miejscach i zapewniając wyższy poziom wsparcia na poziomie łuku stopy. 

Poza Nike Zoom Vaporfly Elite, przełomową podeszwę zastosowano także w dwóch modelach startowych (Nike Zoom Vaporfly 4% i Nike Zoom Fly) oraz całkowicie nowej wersji Nike Air Zoom Pegasus 34.