Kiedy zaczynasz trenować, COŚ się zmienia. Zaproszenie do II edycji Ogólnopolskiego badania motywacji biegaczy

Kiedy zaczynasz trenować, COŚ się zmienia... Jest w tym coś fascynującego. To ?coś? jest przedmiotem II edycji Ogólnopolskiego badania motywacji biegaczy. W imieniu badaczy zapraszamy chętnych do udziału.

Informacje dla uczestników badania

Rozpoczynamy drugą edycję Ogólnopolskiego badania motywacji biegaczy (pierwsza edycja zakończy się w czerwcu/lipcu w 2016 r.). Badanie (anonimowe) będzie realizowane online w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pomysł zrodził się z naszej naukowej i biegowej pasji. Wszyscy wiemy, że przygotowanie do maratonu czy półmaratonu wymaga wytrwałości, samozaparcia i walki z własnymi słabościami. Wydaje się, że każdy może biegać, jednak nie jest to takie proste

Kiedy zaczynasz trenować, COŚ się zmienia... Jest w tym coś fascynującego. To "coś" jest przedmiotem naszych badań. Co w rzeczywistości się zmienia, jak bardzo się zmienia, dlaczego, w jaki sposób się zmienia i jak ważna jest ta zmiana dla innych życiowych aktywności. Kiedy ta zmiana jest pozytywna, a kiedy nie. Co sprawia, że jesteśmy wytrwali, a co i kiedy każe nam przestać. Jak wywoływać to pierwsze, a jak strzec się przed tym drugim. To podstawowe cele naszego projektu, który jest niezwykłym wyzwaniem organizacyjnym i dlatego bardzo potrzebujemy Waszej pomocy, wsparcia i zaangażowania.

W związku z tym poszukujemy osób chętnych do udziału w naszym projekcie. Wierzymy, że wyniki tego badania będą służyć nie tylko celom naukowym, ale i wielu biegaczom.

Zgłoszenie do badania poprzez link

http://goo.gl/forms/340yKl27Od

KOGO SZUKAMY

Grupa 1. Osoby zaczynające przygotowania do maratonu lub półmaratonu, które jeszcze nigdy nie brały udziału ani w półmaratonie, ani w maratonie.

Grupa 2. Osoby, które mają za sobą już przynajmniej jeden półmaraton lub maraton i obecnie przygotowują się do półmaratonu lub maratonu.

Grupa 3. Osoby, które biegają regularnie, dla przyjemności, ale nigdy nie brały udziału w półmaratonie ani maratonie i NIE zamierzają brać udziału w żadnym z tych biegów w najbliższym roku.

NA CZYM POLEGA UDZIAŁ W BADANIU?

Badanie składa się z kilku etapów (nie jest łatwo, ale liczymy na wytrwałość biegaczy :)

Etap 1. Wypełnienie zestawu kwestionariuszy (można to rozłożyć na 2-3 dni, po około 15-25 minut).

Etap 2. Wypełnianie raz w tygodniu tzw. dzienniczków (ok. 7-12 minut), czyli odpowiadasz na zestaw krótkich nieuciążliwych pytań, dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, nastroju itp. - tylko raz w tygodniu - tak przez 12-13 tygodni.

Etap 3. Potem przez 6-7 miesięcy raz w miesiącu podobny zestaw pytań jak w Etapie 2 (teraz jednak tylko raz w miesiącu).

Etap 4. Podobnie jak w etapie 2. -wypełnianie raz w tygodniu dzienniczków (kilkanaście prostych pytań dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, nastroju itp.) - tylko raz w tygodniu - tak przez 12-13 tygodni.

Etap 5. Wypełnienie zestawu kwestionariuszy - podobnie jak w etapie 1.

KORZYŚCI DLA UCZESTNIKÓW BADANIA

Wśród uczestników badania, którzy zrealizują wszystkie etapy badania, zostanie rozlosowanych kilka nagród.

Nagroda główna dla osób przygotowujących się do półmaratonu/maratonu: sfinansowanie udziału w jednym z maratonów w Europie między wrześniem 2017 r. i marcem 2018 r. (Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja lub Portugalia) - pakiet startowy, przelot i hotel (3 doby hotelowe).

Nagroda główna dla osób, które biegają dla przyjemności, ale nie przygotowują się do półmaratonu/maratonu: pakiet odnowy biologicznej.

Nagrody dodatkowe: buty sportowe, koszulki New Balance, odżywki, napoje izotoniczne.

Raz w miesiącu wśród uczestników będzie losowany trening personalny lub miesięczna opieka trenera lub wizyta u dietetyka. Każdy z uczestników badania otrzyma raport z badania. Wyniki będą analizowane na poziomie grupy, nie będziemy robić analiz pojedynczych osób. Jednak na życzenie możemy przygotować podstawowe zestawienie indywidualnych wyników z całego roku aktywności.

NASZ ZESPÓŁ

Marzena Cypryańska - dr psychologii, biega odkąd pamięta, ostatnio nieregularnie, zwykle dla przyjemności. Nigdy jeszcze nie wzięła udziału w maratonie, ale kiedyś zamierza

John Nezlek - prof. psychologii pracuje w College of William and Mary, USA, a od trzech lat również na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Kiedyś biegał z dziką pasją. Dziś bardzo za tym tęskni.

Piotr Cypryański - przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. Pewnego dnia rzucił młodzieńczy nałóg nikotynowy, wyszedł z domu i zaczął biegać... A potem już nie mógł się zatrzymać Ma za sobą wiele maratonów; jego obecny rekord 2.33.41 (Maraton Dębno 2016)

Karolina Jenczylik - przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Zamiejscowym SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu. Jest zafascynowana psychologią sportu i wyznacza sobie kolejne długodystansowe cele

Karolina Chlebosz - doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, magister psychologii UAM oraz wychowania fizycznego AWF Poznań. Zawodowo realizuje swoją największą pasję- psychologię sportu, amatorsko przekracza swoje granice startując w maratonach, ultramaratonach górskich oraz triathlonie.

Kierownikiem projektu jest prof. Anna M. Zalewska , Dziekan Wydziału Zamiejscowego SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu.