Ursynów, kiedyś nazywany sypialnią Warszawy, zmienia się nie do poznania. Warszawski raper, Łukasz Stasiak zabiera nas na swoją biegową trasę. Kiedyś bieganie było dla niego sposobem na zrzucenie wagi, teraz jest chwilą dla siebie. Łukasz pokazuje nam miejsca, które pamięta z dzieciństwa i te, w których nadal spędza czas. To zadziwiające, ile ciekawych miejscówek jest wśród nudnych z pozoru blokowisk i jak dużo tam miejsc wartościowych treningowo - dobrych na trening tempowy, porządne podbiegi czy stretching. Prawdziwe miejskie bieganie! Ruszamy!
Biegownik Warszawski - Łukasz Stasiak i jego Ursynów (Mapa) mat. partnera mat. partnera
1. Zaczynamy z rodzimego osiedla Stasiaka. Łukasz mieszkał tu ponad 20 lat. Ursynów diametralnie zmienił się przez te lata. Wielkim motorem zmian była na pewno pierwsza linia metra, którą mamy pod nogami biegnąc Aleją Komisji Edukacji Narodowej . Dłużej planowaną i realizowaną inwestycją była chyba tylko Świątynia Opatrzności... ;) Pierwszą uchwałę o budowie warszawskiego metra podpisano jeszcze w 1925 roku! Po przerwie związanej z II wojną światową, potem nieudaną próbą budowy metra na Pradze, w końcu zaczęto wszystko od nowa od strony Kabat. To był rok 1983. Pierwsze stacje metra otworzono właśnie na Ursynowie, dokładnie 21 lat temu - 7 kwietnia 1995. Biegnąc KENem, przebiegamy przy stacji Metra Imielin. Tutaj można iść do kina, umówić się na kolację ze znajomymi, posiedzieć na ławeczkach. Wieczorne życie dzielnicy kwitnie tu w najlepsze.
2. Za ulicą Herbsta skręcamy w lewo i dobiegamy do Facebooka dawnych czasów, czyli parku Jana Pawła II . Kiedyś było to miejsce spotkań dla okolicznych młodych ludzi, zawsze można było tu kogoś spotkać, zawsze coś się działo. Można było posiedzieć, pogadać. Teraz poza spotkaniem ze znajomymi można pobiegać, pograć w kosza i piłkę. Dobre miejsce do przebieżek i zabaw biegowych.
Biegownik Warszawski - Łukasz Stasiak i jego Ursynów mat. partnera mat. partnera
3. Miłośnicy podbiegów będą zachwyceni Kopą Cwila . To wyjątkowe miejsce na Ursynowie. Górujące nad okolicą, ponad 100-metrowe wzniesienie powstałe w latach 70-tych XX wieku, usypane zostało z wykopów pod budowę bloków. Dla Stasiaka to miejsce do kontemplacji, "żeby się na chwilę zatrzymać, pomyśleć i ruszyć dalej". Jest też świetnym miejscem do wykonywania podbiegów - idealne, kilkustopniowe nachylenie terenu i ok. 100-metrowa, trawiasta prosta. Jest gdzie się rozgrzać, jest gdzie się schłodzić i jest gdzie się zmęczyć.
4. Na Ursynowie jest też świetne towarzystwo do sprawdzania swoich biegowych osiągów. Jeśli ktoś chciałby sprawdzić się na 1000 metrów ma do pokonania wynik 57 sekund. Zwolennicy dłuższych dystansów mogą się zmierzyć z dystansem 4800 metrów i czasem 5 minut i 20 sekund. To tylko część rekordów ustanowionych przez klacze i ogiery na Torze Wyścigów Konnych.
Wzdłuż toru, przy ulicy Puławskiej, ciągnie się "żywa galeria", która nieustannie się zmienia i pokazuje prace ulicznych twórców. Mur Służewiecki pełen jest kolorów i haseł, obok których idealnie da się biegać szybsze odcinki.
5. Do domu wracamy ulicą Poleczki i Ghandi . Rozciąganie na szkolnym boisku przy ul. Hirszfelda i można wracać do domu.
Do biegu! Gotowi! START!
Biegownik Warszawski #biegajpoznawaj #warszawabiega #bemorehuman Biegownik Warszawski #biegajpoznawaj #warszawabiega #bemorehuman (fot. Chris Cardoza) Biegownik Warszawski #biegajpoznawaj #warszawabiega #bemorehuman (fot. Chris Cardoza)
Co to jest BIEGOWNIK WARSZAWSKI?
Biegownik Warszawski to projekt, w którym różne osobowości, przyjaciele marki Reebok, pokazują warszawskie trasy biegowe. Kilka odmiennych, subiektywnych spojrzeń na biegową Warszawę, a każde z nich odpowiada charakterowi danego bohatera.
W cyklu: Olga Frycz i artystyczne Powiśle, raperski - biegowy Ursynów z perspektywy Łukasza Stasiaka (Alkopoligamia), nowoczesna, wielkomiejska Warszawa z perspektywy Centrum i Rafała Jonkisza, a także studencka część Śródmieścia (Nowy Świat, Kopernika) - w ujęciu trenerów "Gorilas Run Warsaw" ( grupa biegowa z Akademii Gorila ), z którymi można trenować w każdą sobotę o 10:00.
Biegownik Warszawski to również praktyczny przewodnik dla każdego biegacza w Warszawie - ciekawe trasy od 5 do 10 km.