BIEGOWNIK WARSZAWSKI. Szybka trasa w centrum miasta! [odc. 2]

Biegniesz z nami w miasto? Porywamy cię na biegową wyprawę po Warszawie. Poznaj miejską odmianę biegania, biegaj i zwiedzaj, nie popadaj w rutynę. Projekt BIEGOWNIK WARSZAWSKI - niech będzie Twoim inspiratorem i przewodnikiem! Tym razem swoją biegową Warszawę pokazuje Mister Polski, Rafał Jonkisz.

Na szybką, energetyczną trasę w tętniącym życiem centrum Warszawy zabiera nas Rafał Jonkisz, Mister Polski. Centrum to jest jego miejsce w Stolicy. Tu mieszka, tu biega i nakręca się do działania!

Rafał pochodzi z Rzeszowa. Do Warszawy przeprowadził się w styczniu, i choć początkowo był lekko przytłoczony wielkością miasta, dzisiaj już - jak przyznaje - wsiąkł i czuje się tu jak w domu: - To właśnie tą energię nowoczesnego miasta lubię najbardziej! Wielkomiejska, czysta Świętokrzyska i biurowce przy Rondzie ONZ - to były pierwsze rzeczy, którymi zachwyciłem się w stolicy. Podobają mi się, intrygują mnie, bardzo lubię tu być!

Centrum miasta nigdy nie zasypia. Tętni tu życie o każdej godzinie i zawsze można kogoś spotkać. Sięgające nieba budynki, kolorowe światła i ciągły ruch dodają energii do ruchu. Wnikliwi znajdą jednak w tym wszystkim także spokojne, ukryte zakątki. Bo energia miasta to nie tylko szybkie tempo biegu, ale też miejsce na spokojne schłodzenie po treningu.

BIEGOWNIK WARSZAWSKI. Szybka trasa w centrum miasta! [odc. 2]BIEGOWNIK WARSZAWSKI. Szybka trasa w centrum miasta! [odc. 2] mat. partnera mat. partnera

Trasa nr 2. Centrum Warszawy z Rafałem Jonkiszem [dłogość: ok. 1,6 km]

1. To krótka pętla, dobra na poranne lub wieczorne biegowe orzeźwienie . Wyruszamy spod jednego z najnowocześniejszych budynków w Warszawie. Cosmopolitan , zlokalizowany przy ulicy Twardej 4, zachwyca swoją architekturą, nowoczesną bryłą i nocnym oświetleniem. Pełen energii, wysoki na 160 metrów góruje nad okolicą i motywuje do szybszego biegu.

2. Plac Grzybowski to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w centrum Warszawy. Mała oaza zieloni i spokoju skryta pomiędzy wysokimi biurowcami, zapewnia chwile ulgi i relaksu w samym środku pędzącego miasta. Idealnie łączy tradycję z nowoczesnością. Można na nim coś przekąsić po treningu, zobaczyć małe rzemieślnicze sklepiki (np. z linami), a wieczorem obejrzeć przedstawienie w Teatrze Żydowskim .

Plac Grzybowski to miejsce, które łączy w Warszawie przeszłość z teraźniejszością; kulturę chrześcijańską i żydowską.

Ulica Próżna , choć odnowiona, ciągle przypomina o swoich dawnych dziejach. Przed wojną zamieszkana była w większości przez ludność żydowską. Jest jedną z nielicznych ulic, której zabudowa przetrwała zagładę mieszczącego się tutaj getta.

Z Placu Grzybowskiego biegniemy w stronę Pałacu Kultury i Nauki , który od lat króluje nad Warszawą. Przez jednych uwielbianych, przez innych krytykowany stał się symbolem tego miasta i na długo nim pozostanie. Jest punktem orientacyjnym i świetnym wyznacznikiem kierunku biegu. Skrywa w sobie wiele dawnych historii, a w jego murach działają teatry, instytucje, kino, knajpy, a także owiany lekką nutką niedostępności głęboki na 4,5 metra basen .

3. Ulica Świętokrzyska to kawiarnie, sklepy, restauracje, biurowce i Poczta Główna, gdzie o każdej porze można natknąć się na ludzi. To miejska różnorodność w niedawno odnowionym, czystym wydaniu. Szeroka ulica, która pozwala na przemieszczanie się zarówno samochodom, jak i rowerzystom. Biegaczy powinny zachęcić szerokie chodniki i wielkie donice z drzewami, wzdłuż których idealnie biega się przyspieszenia.

4. Ulicą Świętokrzyską dobiegamy do Ronda ONZ . To miejsce Rafał lubi najbardziej. W jednym miejscu zbiegają się tu linie autobusów, tramwajów i metra. Stąd wyruszyć można w dalszą podróż na Wolę, Żoliborz, Mokotów lub Powiśle. To punkt tętniący ruchem i pełen nieustannego miejskiego zgiełku. Stoi tu czwarty co do wysokości warszawski drapacz chmur - 192 metrowy budynek Rondo 1 , na klatce schodowej którego tradycyjnie już odbywają się mistrzostwa w bieganiu po schodach. Od strony ul. Grzybowskiej możecie wstąpić do knajpki Brooklyn - Rafał często wpada tu coś zjeść.

Biegniemy dalej w kierunku Żoliborza, wzdłuż linii tramwajowych łączących północ z południem Warszawy. Aleja Jana Pawła, kiedyś Marchlewskiego, ciągnie się od Dworca Centralnego aż do skrzyżowania z żoliborską Broniewskiego. Po drodze wstąpić można do Hali Mirowskiej . Znajdziemy tam sklepy oraz targowisko pełne świeżych warzyw, owoców, bakali, mięsa i nabiału. Na tyłach hali miłośnicy azjatyckiej kuchni znajdą jeden ze smaczniejszych szybkich barów serwujących sajgonki i kurczaka z ryżem.

My jednak przed Halą Mirowską skręcamy w ulicę Grzybowską.

Ostatnie przyspieszenia wzdłuż szklanych ścian nowoczesnych budynków i ze zgiełku miasta wracamy na Plac Grzybowski . W swoim sąsiedztwie funkcjonują tu kościół Wszystkich Świętych i synagoga im. Małżonków Nożyków. Dwie kultury ciągle się przenikają i łącza ze sobą nad niedawno odrestaurowanym zielonym skwerem. Okoliczne ławki, murki i brzegi oczek wodnych świetnie sprawdzą się do rozciągania i ćwiczeń wzmacniających!

Dobrego biegania!

Biegownik Warszawski #biegajpoznawaj #warszawabiega #bemorehumanBiegownik Warszawski #biegajpoznawaj #warszawabiega #bemorehuman Biegownik Warszawski #biegajpoznawaj #warszawabiega #bemorehuman (fot. Chris Cardoza) Biegownik Warszawski #biegajpoznawaj #warszawabiega #bemorehuman (fot. Chris Cardoza)

Co to jest BIEGOWNIK WARSZAWSKI?

Biegownik Warszawski to projekt, w którym różne osobowości, przyjaciele marki Reebok, pokazują warszawskie trasy biegowe. Kilka odmiennych, subiektywnych spojrzeń na biegową Warszawę, a każde z nich odpowiada charakterowi danego bohatera.

W cyklu: Olga Frycz i artystyczne Powiśle, raperski - biegowy Ursynów z perspektywy Łukasza Stasiaka (Alkopoligamia), nowoczesna, wielkomiejska Warszawa z perspektywy Centrum i Rafała Jonkisza, a także studencka część Śródmieścia (Nowy Świat, Kopernika) - w ujęciu trenerów "Gorilas Run Warsaw" ( grupa biegowa z Akademii Gorila ), z którymi można trenować w każdą sobotę o 10:00.

Biegownik Warszawski to również praktyczny przewodnik dla każdego biegacza w Warszawie - ciekawe trasy od 5 do 10 km.

Zobacz wideo